Stromy v Krušných horách padají do vedení a přerušují proud

Šindelová - Tisíce lidí v Krušných horách trápí časté výpadky elektřiny. Stěžují si, že se v lesnatých oblastech energetici špatně starají o vedení vysokého napětí. Ti ale podobné argumenty odmítají a zdůrazňují, že postupují podle legislativy. Situací se už zabývají starostové i lesní správci.

Stačí, aby foukal silnější vítr nebo sněžilo a stromy padají do drátů elektrického vedení. „Dá se říct, že od 29. listopadu loňského roku je to neuvěřitelně často,“ řekl Rudolf Kovařík (nez.), zastupitel Šindelové, který během jednoho týdne musel využít elektrocentrálu už třikrát. „Opravdu od 29. listopadu do 28. prosince bylo v Šindelové pět poruch. Je to nadprůměrné číslo. Takže se tím budeme zabývat a zjišťovat příčinu,“ uvedl Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ Plzeň.

Bez elektřiny nefungují datové sítě, odstavená je pošta i úřady, netočí se čerpadla kotlů, které v mrazech vytápí rodinné domy. Při jednom z posledních výpadků zůstali obyvatelé Šindelové bez elektřiny více než osm hodin.

Déle než rok už řeší problém i radní v sousedních Kraslicích. Podle místostarosty je zanedbaná údržba elektrického vedení. Město i správci lesů jsou připraveni jednat. Problém podle radních odkládají energetici. „Já si myslím, že by s námi neměl ČEZ zacházet tak, jako v Albánii, že by to vzhledem k těm cenám, a že to je státní podnik, mělo fungovat,“ uvedl Otakar Mika (nez.), místostarosta Kraslic.

„My samozřejmě průseky udržujeme, a to přesně podle legislativy,“ dodal Sobotka. Podle energetiků pás, který smí v lese podél drátů vysekat, určuje zákon. A ten povoluje jen sedm metrů na každou stranu od drátů. Většina stromů v lese je ale vyšších, a tak můžou snadno elektrické vedení potrhat.