Nerušte nám pošty, ozývá se z Pardubického kraje

Pardubický kraj - Více než dvě stovky poboček se chystá zrušit Česká pošta. Místo nich nabízí obcím možnost zřízení takzvaného výdejního místa. Proti projektu se postavila řada nespokojených starostů, záměr se nelíbí ani krajským úřadům. Hejtman Pardubického kraje, kde má skončit 25 pošt, se kvůli tomu hodlá obrátit na telekomunikační úřad a ministerstvo vnitra.

Jednou z obcí, která má letos o pobočku pošty přijít, je Kočí na Chrudimsku. Ve vsi žije 600 lidí, podniká tu i několik firem a živnostníků. „Pro nás je to naprosto nevýhodné a zásadně s tím nesouhlasíme,“ řekl zdejší starosta Václav Pravda (nestr.). Stejně jsou na tom i Morašice, místní by museli vyřizovat některé poštovní služby až v Heřmanově Městci.

Česká pošta optimalizaci sítě poboček brání, obyvatelé obcí prý o poštovní služby nepřijdou. „Poštovní síť se musí přizpůsobit tomu, jaké jsou požadavky na poštovní služby. Nabízíme možnost zřízení výdejního místa či Pošty Partner, jedná se pouze o změnu formy poštovní obsluhy,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Melicharová.

Pardubický kraj to ale vidí jinak, hejtman Martin Netolický (ČSSD) chce proti rušení celkem 25 poboček protestovat a obrátit se na telekomunikační úřad i na ministerstvo vnitra. „Zajištění poštovních služeb je vedle obecního úřadu a dalších takovýchto záležitostí základ poskytování veřejných služeb,“ myslí si.

Starostům vadí především to, že o případném rušení poštovních poboček nemají žádné konkrétní informace. „Co se bude v naší obci dít, se dozvídám z internetu při ranní kávě,“ stěžuje si starosta Pravda. Pošta chce o rušení poboček se starosty jednat teprve během příštích měsíců, vytipovala si už ale celkem 226 obcí.