Bohdanečským strážníkům soud potvrdil podmíněné tresty

Pardubice - Jeden současný a jeden bývalý strážník z Lázní Bohdaneč u Pardubic dostali podmíněné tresty za zneužití pravomoci a omezování osobní svobody. Dřívější rozsudek okresního soudu dnes potvrdil krajský soud. Pro dosud sloužícího strážníka to znamená, že musí z řad městské policie odejít.

Krajský soud potvrdil trest 18 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky pro Patrika Trojana a 12 měsíců s odkladem na dva roky pro Pavla Řehoře. Potrestání je na spodní hranici sazby, neboť dosud vedli bezúhonný život a zaměstnavatel s nimi byl spokojen. „Pravomoc strážníků není bezbřehá a neomezená,“ řekl předseda senátu Aleš Holík, podle nějž je trest ryze výchovný. Soud oba strážníky v minulosti třikrát zprostil obžaloby, odvolací soud případ vždy vrátil. Vloni v září jim po výměně soudce okresní soud uložil podmíněné tresty.

Obžaloba vinila strážníky z toho, že se při kontrolách aut chovali hrubě a překročili únosnou míru. První zásah se odehrál v červenci 2009. V noci při kontrole vozu v Lázních Bohdaneč požadoval strážník Trojan po spolujezdci doklady, ten ale na výzvu nereagoval. Následně muže vytáhl z auta, nasadil mu pouta, a když odmítl dechovou zkoušku na alkohol, odvezl ho na záchytnou stanici v Hradci Králové, kde zůstal do druhého dne. Musel potom zaplatit pokutu 2 000 korun za odmítnutí dechové zkoušky a 1 500 korun za pobyt na záchytce.

V dubnu 2010 pronásledovali oba strážníci auto, které před nimi ujíždělo vysokou rychlostí, zastavili je až v Pardubicích. Řidiči po vystoupení z auta nasadili pouta, podle obžaloby jej jeden udeřil do obličeje a několikrát kopl do břicha. Hrubé zacházení pokračovalo i před služebnou v Lázních Bohdaneč a na služebně, výsledkem byla drobná poranění a dvě přeražené zubní náhrady na předních zubech.

Trojan již u městské policie nepracuje. Pro Řehoře však rozsudek znamená, že musí své zaměstnání opustit, neboť podmínkou pro práci v ozbrojených složkách je bezúhonnost. Řehoř chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek.

Soud také zrušil část rozsudku o náhradě škody pro oba poškozené. Tu mohou vymáhat v jiném řízení na zaměstnavateli strážníků, městu Lázně Bohdaneč.