Muž zastřelený v Karviné možná nebyl lupič, ale sebevrah

Karviná - Muž, kterého v úterý večer v Karviné v objektu čerpací stanice zastřelil strážník, možná chtěl spáchat sebevraždu. Důvodem mohly být rodinné problémy. Je to jedna z vyšetřovacích verzí. Druhou je násilný motiv. Jeho čin kriminalisté nekvalifikovali jako loupež, ale jako vydírání.

Verzi o sebevraždě potvrzují i další dostupné informace. Podle dobře informovaného policejního zdroje nechtěl muž po čerpadláři vůbec peníze. Naopak požadoval, aby přivolal policii. Vyhrožoval mu nožem. Pracovník benzinky to udělal. Nezávisle na tom ale svědek, který venku tankoval, přivolal strážníky, kteří na místo dorazili jako první.

Ani po jejich příjezdu a vytáhnutí služební zbraně mladý muž nepřestal čerpadláře ohrožovat. Naopak svou agresivitu stupňoval. Právě proto strážník několikrát vystřelil. „Pokud je tato verze skutečně pravdivá, jde o velmi ojedinělý způsob, jak spáchat sebevraždu. S ničím podobným jsem se ještě nesetkal,“ řekl zdroj blízký policii.

Policejní vyšetřovatelé událost rozdělili na dvě části. Do první spadá to, že muž do provozovny vstoupil s nožem a ohrožoval jím čtyřiačtyřicetiletého pracovníka čerpací stanice. Právě tuto část kriminalisté vyšetřují jako pokus o vydírání. Pravděpodobně proto, že násilník skutečně nechtěl peníze, ale zemřít. „Kriminalisté se zabývají možnými motivy muže. V úvahu nyní připadá jak násilný motiv, tak potenciální sebevražedné jednání,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Další část, kdy už do hry vstoupili svědkem přivolaní strážníci a jeden z nich několika výstřely útočníka zabil, prověřují jako zneužití pravomoci úřední osoby a těžké ublížení na zdraví. „Dosud ale nebyly zjištěny informace, které by nasvědčovaly užití střelné zbraně strážníkem v rozporu s platnou legislativou,“ doplnila mluvčí. Tuto kvalifikaci policisté podle ní zvolili, aby incident řádně objasnili a vyloučili jakékoli pochybnosti.

Čerpací stanice, kde se střelba v úterý odehrála, podobnou událost už pamatuje. V roce 2001 ji přepadl se zbraní v ruce sedmadvacetiletý policista z Karviné. Toho při zákroku zastřelil kolega, který byl náhodou uvnitř. Vystřelil čtyřikrát. Krátce před tím policista přepadl prodejnu tabáku v Petřvaldě. Zastřelený policista byl na nemocenské kvůli zraněnému kolenu. Osobně se s členy hlídky a čerpadlářem neznal. Při vyšetřování se zjistilo, že neodevzdal asi 4 000 korun, které vybral na pokutách.