S čestným občanstvím Vrchlabí šetří, arcibiskup Otčenášek ho nedostane

Vrchlabí - Předloni zesnulý arcibiskup Karel Otčenášek se čestným občanem Vrchlabí nestane. Návrh na udělení této pocty zdejší zastupitelé zamítli. Otčenášek ve městě působil v padesátých letech, než ho tehdejší komunistický režim uvěznil za údajnou vlastizradu. Později dostal i nejvyšší státní vyznamenání.

O to, aby památku Karla Otčenáška uctili i ve Vrchlabí, usilovala více než půl roku Eva Sejčková. Za návrh se postavila i katolická církev. Zdejší politici nápad nejprve přivítali. Pak ale změnili pravidla pro udělování čestného občanství. K návrhu nyní požadují petici s pěti sty podpisy místních lidí. Výjimku neschválili. „Radnice postupně otáčela a bylo zjevné, že tady není vůle tento návrh schválit. Myslím si, že víc pana arcibiskupa urazit nemohli,“ řekla Eva Sejčková.

Ve Vrchlabí jsou při udělování poct hodně opatrní. Čestné občanství tu od roku 1989 získaly pouze tři osobnosti: spisovatelka Marie Kubátová, osobnost v oblasti regionálního bádání Miloš Gerstner a zakladatel základní umělecké školy J. V. Kratochvíl. „Čestné občanství bereme jako věc zcela výjimečnou, a proto se s ním snažíme vhodně nakládat,“ poznamenal místostarosta města Michal Vávra (ZVON).

Mezi oceněnými chybí i další známý rodák z Vrchlabí Pavel Wonka – poslední politický vězeň předlistopadového režimu, který ve vězení zemřel. Ani jeho ve městě nepřipomíná vůbec nic. „Pamětníci mají různé názory na osobnost Pavla Wonky, já osobně bych tu věc nechal ještě chvíli zrát,“ dodal Vávra.

Další návrh na ocenění Karla Otčenáška už paní Sejčková podávat nechce. Nechystá se k tomu ani zdejší radnice. „Připadá mi to v jeho případě naprosto nedůstojné, když může dostat čestné občanství v Hradci Králové, v Trmicích… všude jinde,“ podotkla Sejčková.