Pryč s trhovci, rozhodl Vyšší Brod. Jiná města ale neuspěla

Vyšší Brod – Radnice měst v jihočeském příhraničí se rozhodly zbavit se tržnic. Snaží se vyklidit je ze svých pozemků, výpovědi zdůvodňují starostové tím, že prodejci často porušují řád a nabízejí zakázané zboží – například nebezpečnou pyrotechniku před Silvestrem. Zkušenosti měst, která už tak učinila v minulosti, ale naznačují, že výsledkem je pouze přestěhování trhovců z městských pozemků na soukromé.

Mnoho tržnic stojí podél silnice od rakouských hranic do Vyššího Brodu. Radnice by je chtěla zrušit, v ohrožení jsou především ta tržiště, která stojí na městských pozemcích. Vyšebrodské vedení se rozhodlo, že prodejcům neprodlouží nájemní smlouvu, vysvětluje to prodejem zakázaného zboží. „Tržní řád přísně zakazuje třeba prodávání pyrotechniky. I přes domluvu a společné setkání opět tento slib porušili,“ rozzlobil se starosta Milan Zálešák.

Trhovci se shodují, že výpověď z městské tržnice je pro ně velmi nepříjemná, v okolí se už neuchytí, protože všechna další prodejní místa už jsou zabraná. Z městského se budou muset odstěhovat do konce letošního roku.

Zkušenosti z dalších příhraničních měst ale naznačují, že výpovědí trhovců z městských prostor radnice svého nedosáhly. Například ve Strážném na Prachaticku zanikly městské tržnice již v roce 2000, přesto stánky zůstávají na soukromém a staré problémy přetrvávají. „Je tam problém s pořádkem, identifikací provozovatele, nakládáním s odpady. Když už se konečně domluvíme s jednou částí, tak ta odejde a přijde jiná,“ poukázal starosta Jiří Vacek. Podle policistů, kteří v tržnicích pořádají kontroly, se prodávají padělky a dochází také k násilí mezi prodejci a zákazníky.