Pražské památky budou od neděle zavřené, změní se správce

Praha – Oblíbené pražské památky, například věže Karlova mostu nebo Petřínská rozhledna, budou v neděli a některé i v dalších dnech uzavřeny. Změní se totiž jejich správce – o městské památky přestane pečovat bezpečnostní agentura Mark2 Corporation (dříve ABL) a předá je do správy Muzea hl. m. Prahy. Otevírat se budou postupně, některé budou opět přístupné od pondělí, jiné až od poloviny února.

Uzavírka se dotkne Petřínské rozhledny, sousedního bludiště, Staroměstské i Malostranské mostecké věže, Prašné brány a věží chrámu sv. Mikuláše. Městské muzeum, které o ně bude od příštího týdne pečovat, chce ve většině památek před jejich znovuotevřením provést inventarizaci. Otevírat se tak budou postupně v příštích dnech a týdnech. Výjimkou budou rozhledna a bludiště na petříně. „Otevře se hned následující den, tedy v pondělí,“ slíbila ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Výjimku tvoří také Malostranské mostecké věže, které jsou uzavřeny z technických důvodů a probíhá jejich rekonstrukce.

Termíny uzavření pražských památek:

  • Petřínská rozhledna: 20. 1.
  • Zrcadlové bludiště: 20. 1.
  • Staroměstská mostecká věž: 20.–29. 1.
  • Prašná brána: 20. 1.–4. 2.
  • věže chrámu sv. Mikuláše: 20. 1.–11. 2.
  • Malostranské mostecké věže: nestanoveno (v rekonstrukci)

Výhledově mají v pražských památkách nově spravovaných Muzeem hl. m. Prahy vzniknout nové expozice z vlastních sbírkových předmětů. Jejich vytvoření ale potrvá několik měsíců.

Společnost Mark2 Corporation získala zakázku na správu několika pražských památek od Pražské informační služby v srpnu 2009. Kvůli smlouvě s firmou tehdy ještě známou jako ABL kritizovalo nové vedení města ředitelku Pražské informační služby Lucii Ramnebornovou. Ačkoli nakonec PIS smlouvu agentuře vypověděla, Ramnebornovou loni v září radní z čela PIS odvolali.