Do Sokolova a Královského Poříčí se velká voda jen tak nepodívá

Sokolov – Před vodou z Lobezského potoka jsou díky nově dokončeným protipovodňovým opatřením Sokolovští chráněni, i kdyby přišla stoletá voda. Stavbu protipovodňového valu dokončili také v Královském Poříčí. Obě stavby byly jedny z posledních podobných v Karlovarském kraji. Ten je proto před povodněmi mimořádně dobře chráněn.

Povodí Ohře nechalo v centru Sokolova navýšit břehy a podezdít koryto Lobezského potoka a také upravit dešťovou kanalizaci i čerpací stanice. Stavební opatření doplňují mobilní zábrany, které jsou zatím uloženy u technických služeb a mohou být instalovány během několika hodin. To vše stálo 15 milionů korun.

Pro Sokolov ovšem nebyl hlavní hrozbou Lobezský potok, ale Ohře, do které se vlévá v severní části města. „Voda z Ohře by pak proudila proti proudu Lobezského potoka a zaplavovala domy okolo něj. Nečekáme, že by mohla způsobit třeba zničení domů, ale voda by vytvořila ve městě lagunu, která by zaplavila Truhlářskou a Dělnickou ulici a také přečerpávací stanici, kam míří velká část kanalizace ve městě,“ popsal místostarosta Karel Jakobec katastrofický scénář, který nová úprava potoka pravděpodobně nadobro zrušila.

Sokolovská radnice původně chtěla, aby ve městě spolu s úpravou potočního koryta vznikl i val, který by ochránil Staré náměstí před Ohří. Povodí se do jeho stavby nepustilo kvůli vysokým nákladům, protože by bylo nutné zakopat parovod.

Shodně se Sokolovem skončila stavba protipovodňových opatření také v Královském Poříčí. Obec začala se stavbou ochranného 700metrového valu podél řeky Ohře už v roce 2000, teď jeho stavbu dokončila. „Je to nádherný pocit, protože po mnoha staletích je konečně Královské Poříčí zachráněno,“ podznamenal poříčský starosta Ivan Stefan.

Podle ředitele Povodí Ohře Jiřího Nedomy je díky těmto stavbám už naprostá většina měst v kraji proti velké vodě dobře chráněná – a to přesto, že opravdu velká povodeň region nezasáhla od roku 1890. „Ale když to říkáme, tak velmi potichu, protože se to může stát zítra,“ uzavřel.