Města na Karvinsku budou vyhazovat zloděje a prostitutky

Karviná – Zákazem pobytu ve městě hrozí radnice na Karvinsku lidem, kteří opakovaně páchají přestupky. Obcím umožňuje vystěhovat například zloděje, bezdomovce nebo prostitutky novela zákona. Karvinská či těšínská radnice věří, že se jim díky zákazům pobytů podaří vyřešit kriminalitu.

K zákazu pobytu ve městě stačí podle nového zákona spáchat dva přestupky. „Stačí podruhé do dvanácti měsíců zopakovat přestupek a již by mohl být tento institut uložen,“ řekl náměstek primátora Petr Bičej. Radnice chce z města vypovědět například lidi, kteří se dopouštějí drobných krádeží v obchodech. Totéž platí o prostitutkách včetně jedné, která se stala postrachem strážníků – vykopla jim dveře od auta, rozbila okno a jednou jim utekla na sloup trakčního vedení u železniční trati. „Je agresivní a permanentně narušuje veřejný pořádek,“ charakterizoval ji strážník Michal Wawrzyk.

Představitelé měst, která se na udělování zákazů pobytu chystají, věří, že si dokážou vynucovat dodržování zákazů. „Když člověk nebude dodržovat zákaz pobytu, tak jsou další nástroje. Tímto způsobem se může i dostat do vězení,“ varoval místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Novela zákona platí od tohoto týdne, zpětnou účinnost má od minulého roku. V praxi to znamená, že zákazem pobytu může být potrestán i ten, kdo spáchal jeden přestupek loni a druhý po začátku platnosti zákona.