V Dánsku nejpopulárnější Češku - královnu Dagmar - přiblíží výstava

Brno - Královna Dagmar je v Dánsku dodnes oblíbenou šlechtičnou, v Česku je známá jako princezna Markéta, dcera Přemysla Otakara I. V loňském roce uplynulo 800 let od její předčasné smrti. Toto výročí připomíná i výstava připravená Velvyslanectvím ČR v Kodani, která nyní dorazila do Brna.

Když se v Dánsku řekne „královna Dagmar“, většina lidí si připomene lidové balady o krásné a přívětivé panovnici. I proto je tam původem česká princezna stále populární. „Je popisována jako velmi vlídná v jednání s lidmi, v chování, v tom, že kde mohla, tak se snažila těm svým poddaným zjednodušit život, který jak obecně víme, byl ve středověku velmi tvrdý,“ říká vedoucí historického oddělení Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

Nejen dánské balady opěvující mladou princeznu z rodu Přemyslovců představuje výstava, kterou připravilo Velvyslanectví České republiky v Kodani. Dvacet panelů s texty líčí důmyslné rošády jejího otce, který i s Markétiným přispěním dosáhl roku 1212 slavné Zlaté buly sicilské - ta Přemyslovce zařadila mezi nejmocnější panovnické rody Evropy. Paradoxně ve stejném roce Markéta zemřela a o pár let později zahynul i její jediný syn. „Bohužel jen tím nešťastným zraněním jejího syna na lovu došlo k tomu, že česká krev nezůstala na dánském trůně,“ dodává Mitáček.

Vzpomínky na královnu - křížek a pivovar

Jediné, co po dánské královně zůstalo, je křížek, který se asi před 150 lety našel v její hrobce. „Je byzantského původu, ani nevíme přesně, jestli patřil královně Dagmar, nebo ne, ale našel se v blízkosti jejího těla,“ uvedl velvyslanec ČR v Dánském království Zdeněk Lyčka. V Dánsku se dodnes drží tradice Dagmařina křížku, tamní dívky ho dostávají jako dárek při křtu, biřmování nebo svatbě. A to není jediný odkaz na českou princeznu, její jméno nese třeba i oblíbený dánský pivovar.