Historická sýpka ve Volyni se místním rozpadá před očima

Volyně (Strakonicko) - Historická sýpka ve Volyni na Strakonicku, která se loni dostala na seznam památek, se rozpadá. Padající tašky a kusy zdiva ohrožují lidi žijící v okolí. Radnice ale peníze na záchranu této památky nemá. Žádá proto o pomoc kraj i ministerstvo kultury, jehož úředníci o památkové ochraně objektu rozhodli, zatím však bezvýsledně.

Radnici k zabezpečení sýpky vyzvali majitelé pozemku, na který jim ze sýpky padají staré tašky, kameny i části původní omítky. Podle radních je ale v havarijním stavu celý komplex a jen oprava střechy si vyžádá 700 tisíc korun. 350 tisíc chtějí uvolnit z městské pokladny, další statisíce ale nemají. „350 tisíc zatím nemáme přislíbených, to se bude projednávat a uvidíme tak během třech, čtyř měsíců, jestli nám ty peníze poskytnou, nebo ne,“ uvedl Václav Valhoda /ČSSD/, starosta Volyně.

Zástupci kraje zatím ale peníze na záchranu sýpky uvolnit nechtějí, čekají na reakci ministerstva kultury. Jeho úředníci s příspěvkem pro Volyni počítají, kolik peněz pošlou, ale dosud nerozhodli. „Právě v těchto dnech odbor památkové péče ministerstva dokončuje hodnocení těch měst včetně jejich požadavků,“ uvedla Markéta Ševčíková, mluvčí ministerstva kultury.

Sýpka je poslední budovou, která zůstala stát po stržení historického panského dvora. Kromě obilí zemědělci uvnitř skladovali také stroje. Po opravě by se sem měly vrátit například řezačky a mlátičky. Pokud radnice shromáždí potřebné peníze, starosta slíbil, že ještě do léta sýpku opraví. Mělo by v ní vzniknout muzeum.