Sanace Transporty konečně začala

Chrudim - Sanace chrudimské Transporty začala, město na ni čekalo přes deset let. V areálu bývalého podniku jsou karcinogenní látky, které ohrožují okolní obce a hlavně zásobárny podzemních vod. Je to vůbec největší investice, kterou kdy Chrudim realizovala. Sanace bude trvat 14 měsíců.

„Jsem rád, že se podařilo překonat všechny překážky a existuje jasné rozhodnutí o financování,“ řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Výsledná cena dosáhne asi 162 milionů korun. Většinu uhradí dotace z Operačního programu životní prostředí, zbytek nákladů nese Pardubický kraj.

Transporta, zaměstnávala přes 4 tisíce lidí. Vyráběla hlavně výtahy, eskalátory a pásové dopravníky. Strojírny ale v roce 1998 zkrachovaly, zjistilo se, že velká část areálu je zatížená nebezpečnými chemikáliemi.


Šíření chemikálií do spodních vod brání hydrogeologická bariéra, její provoz stojí Pardubický kraj 8 milionů korun ročně. Teď se ale specialisté na likvidaci ekologických zátěží zaměřili na místa s půdou kontaminovanou až do hloubky osmi metrů. Zeminu musí do této hloubky odtěžit a další pětimetrovou vrstvu vyčistit chemicky.

Areál Transporty je jen jednou z ekologických zátěží kraje

V Pardubickém kraji jsou další staré ekologické zátěže mnohem většího rozsahu. Například vyčištění areálu chemičky Synthesia Pardubice, kde leží odhadem až milion tun škodlivých odpadů z výroby. Podle původní dohody Fondu národního majetku s firmou měl už být zlikvidován, zatím však zmizela jen malá část. Sanace měly být součástí takzvaného ekologického supertendru, z něj však sešlo. Náklady na likvidaci odpadů v chemičce se odhadovaly zhruba na tři miliardy korun.  

Kdy se tyto státem garantované sanace uskuteční, není zatím jasné. Podle Chalupy se ministerstvo snaží seřadit staré zátěže podle závažnosti od těch nejhorších, které nesnesou odklad. K úhradě nákladů na odstranění ekologických škod vzniklých před privatizací se zavázal stát ve smlouvách s nabyvateli privatizovaného majetku. Ty uzavíral Fond národního majetku ČR se souhlasem vlády od roku 1991.

Původně se předpokládalo, že sanace stát zaplatí z peněz získaných za prodej dřívějších státních podniků. „Ani ty odložené peníze nejsou dostatečné na to, aby se vyřešily všechny problémy,“ řekl ministr s tím, že jen na některé sanace je možné využít evropské dotace.