Obchodní akademii v Nuslích hrozí zánik

Praha - Od září se má v Praze zrušit další střední škola. Magistrát chce kvůli šetření spojit Obchodní akademii v Nuslích s jinou obchodní akademií v Praze. I když vedení školy nemá oficiálně nic potvrzené, studenti spolu s učiteli rozjeli protestní akci a bojují za zachování školy například peticí.

Obchodní akademii Svatoslavova v Nuslích navštěvuje 200 studentů nejen z Prahy, ale i z obcí z východního okraje metropole. Nízkou naplněnost řeší vedení podnájmem části budovy zahradnické škole. Na magistrátu se o zavření akademie jen šušká. S ředitelkou školy o tom ale oficiálně dosud nikdo nejednal.

Hlavním důvodem pro zavření jsou podle vedení hlavního města vysoké náklady na provoz. Sloučením s obchodní akademií u Vinohradských hřbitovů by město ročně ušetřilo dva a půl milionu jen za nájem. „V Praze máme deset obchodních akademií a to sloučení by znamenalo docela velkou úsporu,“ uvedla Helena Chudomelová, radní pro školství, Magistrát hl. m. Prahy.

Studenti se ale nikam stěhovat nechtějí. Na petici už podle jedné ze studentek mají asi tisíc podpisů. Zachování výuky ve Svatoslavově ulici podporuje i radnice Prahy 4, která by zrušením školy rázem přišla o příjmy z nájmu. „Jsme ochotni s magistrátem diskutovat i třeba ohledně nájmů, nicméně musím konstatovat, že nájem obchodní akademie je jeden z těch, které jsou na spodní hranici nájmů soukromých škol,“ uvedl Pavel Caldr /ODS/, starosta MČ Praha 4.

Jestli se Obchodní akademie Svatoslavova bude muset do školy v Praze 10 nakonec přestěhovat, rozhodnou zastupitelé nejpozději do konce února, ještě před koncem termínu pro podávání přihlášek na střední školy.