Správa NP Šumava prohrála spor s aktivisty a musí platit

Šumava - Správa šumavského parku prohrála spor s Hnutím Duha. Teď musí aktivistům zaplatit desítky tisíc za soudní výlohy. Národní park zažaloval ekologické aktivisty kvůli blokádě kácení před dvěma roky.

Kácení stromů napadených kůrovcem začalo v polovině července 2011 a s ním i blokáda ekologických aktivistů. O několik dnů později vydal soud předběžné opatření, podle kterého nesmělo Hnutí Duha další blokádu organizovat. Jenže aktivisté bránili dělníkům v těžbě dál.

Správa šumavského parku chtěla vysoudit 170 tisíc jako náhradu za ušlý zisk. Teď je to ona, která bude muset zaplatit. Národnímu parku se totiž nepodařilo u soudu prokázat, že blokádu po vydání předběžného opatření organizovalo právě Hnutí Duha. Podle rozsudku klatovského soudu stojí za pokračováním blokády bývalí členové Duhy. Ti ji ale organizovali jako soukromé osoby. „Tím řízení končí, a protože se žádný z účastníků neodvolal, tak je rozhodnutí pravomocné,“ uvedl Jaromír Veselý, místopředseda Okresního soudu Klatovy.

Kvůli tomu teď musí správa parku zaplatit Hnutí Duha více než 60 tisíc korun za soudní výlohy. „Rozhodnutí klatovského soudu je především obrovská satisfakce jak pro nás, tak pro všechny lidi, kteří bránili tehdy v létě kácení stromů v území, které bylo ponecháno přírodě v NP Šumava,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Náhradu škody za blokádu těžby ale vedení parku požaduje dál. „Proti rozhodnutí klatovského soudu jsme se neodvolali, ale budeme požadovat náhradu škody za ušlý zisk od skutečných viníků,“ uvedl Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP Šumava. Zároveň přestalo platit i předběžné opatření. Hnutí Duha by tak mohlo znovu podporovat blokádu těžby. Tu ale vedení parku v letošním roce nechystá.