Spor kvůli odtahu auta invalidy skončí zřejmě žalobou magistrátu

Hradec Králové - Městští policisté v Hradci Králové nechali odtáhnout auto označené jako vůz invalidy. Žena vůz zaparkovala částečně v prostoru zástávky MHD a podle policie překáželo v provozu. Odtáhnout vozidlo invalidy ale podle některých právních názorů možné není. Hradečtí strážníci s takovým výkladem zákona ale nesouhlasí. Celý spor může skončit až u soudu.

Paní Jiroutová zastavila svůj vůz na kraji žlutého značení u zastávky pro autobusy. Když se asi po patnácti minutách vrátila k autu, už tam nebylo. Po stížnosti řidičů autobusů totiž strážníci auto paní Jiroutové odtáhli. Za 1 700 korun. „Překáželo provozu MHD v místě, omezovalo obecný zájem,“ uvedl Pavel Süke, Městská policie, Hradec Králové.

„Nesmí mě odtáhnout. Jako invalida můžu na dobu určitou stát i tam, kde se nesmí. Na zákazu zastavení, prostě pro vyřízení věcí,“ namítá ale řidička. „Na překážku silničního provozu nemají invalidé výjimku,“ oponoval Süke. Spor je o výkladu zákona o obecní policii. Nehovoří jednoznačně. Říká, že strážníci nesmějí zabránit technickými prostředky odjezdu vozu invalidy. Městská policie si to vykládá tak, že nesmí dát botičku. Řidiči-invalidé jinak.

Podobný problém řešil také pan Grossman. Auto s označením invalida mu v Hradci také odtáhli. Chtěl se soudit, radnice ale ustoupila - náklady uhradila, poplatek za odtah vrátila a do sporu nešla. Paní Jiroutová připravuje kvůli odtahu svého auta na hradecké letiště žalobu na magistrát. Podle pana Grossmana spor musí vyhrát.

„Bylo by dobré, kdyby v této věci vzniknul už nějaký výrok soudu, podle kterého by se všichni závazně mohli řídit,“ uvedla Magdaléna Vlčková, mluvčí Magistrátu Hradce Králové. Proto se tentokrát radnice soudu bránit nebude.