O lůžka na interně a JIP Tanvald nepřijde, prozatím

Tanvald – Nemocnice v Tanvaldu na Jablonecku nepřijde o lůžka na interně a jednotce intenzivní péče. Spádové zařízení zhruba pro 20 tisíc lidí bylo jedním z těch, kde chtěly pojišťovny loni na podzim akutní lůžkovou péči rušit. Plán se, alespoň prozatím, odkládá.

Informace o rušení lůžek v dvanácti nemocnicích se objevila v závěru října. V Libereckém měla o lůžka přijít nemocnice tanvaldská. Po necelých třech měsících je ale všechno jinak a lůžková péče zatím zůstává.

„Uzavřeli jsme smlouvy s pojišťovnami na pět let. U interny a JIP na dva roky s tím, že budeme dále jednat,“ uvedl Robert Poskočil, ředitel Nemocnice Tanvald.


Podpisu smlouvy přecházela náročná jednání. S vedením nemocnice i s tanvaldskou radnicí, která je menšinovým vlastníkem nemocnice. Majoritním je společnost Mediterra. „Uznali jsme, že jsou důvody k tomu, aby právě takovou smlouvu, jakou dostali, měli,“ uvedl Stanislav Šetina, mluvčí VZP v Libereckém kraji.

Výsledek vítají nejenom v Tanvaldu, ale i v okolních městech a obcích, odkud je obtížné dojíždět do jiných nemocnic. „Když se objevily zprávy o zrušení akutních lůžek interních, tak byly ve městě i v okolí velmi negativní reakce,“ řekl Petr Polák /ODS/, starosta Tanvaldu.

Zhruba před rokem v Tanvaldu zavřeli i lůžkovou část chirurgie, což znamená zvýšený nápor pro chirurgické oddělení v nemocnici v Jablonci nad Nisou. „Snažíme se na to reagovat. Mimo jiné rozšiřujeme prostory chirurgické ambulance,“ uvedla Petra Hybnerová, mluvčí Nemocnice Jablonec nad Nisou.

O osudu interny se bude jednat zase za dva roky. Města na Tanvaldsku věří, že se ji podaří uhájit.