Albrecht z Valdštejna rozděluje obyvatele Jičína

Jičín - Významný český vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna v poslední době rozděluje jičínskou veřejnost. Ředitel tamního muzea Michal Babík totiž přišel s nápadem na vznik Valdštejnovy expozice, řada obyvatel Jičína ale proti tomu protestuje. Chtějí namísto toho zachovat zámeckou galerii, která by musela novým plánům ustoupit.

Město Jičín se snaží svou historii spojenou právě s Albrechtem z Valdštejna využít při lákání turistů. Novým turistickým magnetem by se měla stát právě nová expozice předního českého vojevůdce a politika 17. století. Expozice by měla být podle ředitele Regionálního muzea a galerie v Jičíně Michala Babíka interaktivní a dynamická - mělo by prý docházet k obměně exponátů. 

Jenže plány ředitele počítají s tím, že expozice vznikne ze zámecké galerie, která nejrůznějším výstavám slouží už od 60. let. A právě tady projekt narazil na odpor části obyvatel. Podle Babíka by se galerie mohla přestěhovat do jiné části zámku. Jinde by však nakonec mohla skončit i Valdštejnova expozice. „Pokud by byl prostor nový, mohli bychom o něm uvažovat,“ uvedl ředitel muzea.

Odpůrcům se ale zřejmě nelíbí expozice sama o sobě. „Jako patrioté otevíráme otázku, jestli je Jičín skutečně tím pravým místem, kde by měla být expozice Albrechta z Valdštejna,“ uvedl Petr Krupka ze Spolku občanů a přátel města Jičína.

Radnici se však plány na vznik Valdštejnovy expozice líbí. „Rada města předběžně záměr odsouhlasila, plně podporuje vznik Valdštejnské expozice, která by vypovídala o Valdštejnově životě a jeho době,“ uvedla mluvčí Městského úřadu Jičín Magdaléna Doležalová. Jisté zatím je, že expozice nevznikne dřív než v roce 2017.