Nový dispečink pro liberecké hasiče

Liberec - Dispečink libereckých hasičů se konečně dočká nového sídla. Celých deset let řídicí centrum fungovalo v provizorních prostorách. Záchranářům to komplikovalo práci třeba při živelních pohromách, kdy se akcí účastnilo víc lidí. Do nového se hasiči přesunou nejdřív v létě.

Původně to byly pouze hasičské šatny. V místnostech jsou problémy se spojovací technikou, kterou se v létě daří jen obtížně chladit, a hrozí kolaps. V krizových situacích komplikuje stísněný prostor práci i dispečerům. „Lidé se překřikují, a vzniká tak problém při řešení mimořádné události,“ upozorňuje ředitel odboru operačního řízení HZS Libereckého kraje Milan Zobač. 

Liberecký kraj je poslední v zemi, kde se ještě okresní dispečinky nespojily v jeden krajský. Budova, kam se přesunou, roste už od léta 2012 a včetně vybavení přijde téměř na sto milionů. „Tím, že sjednotíme příjem tísňového volání, sjednotíme i základní informace, které získáváme od osob, které mimořádnou událost ohlašují,“ vysvětluje náměstek pro operační řízení HZS Libereckého kraje Jaromír Lebeda. 

V budově vzniknou i garáže pro hasičské vozy. A sály pro dispečery budou proti těm stávajícím větší zhruba trojnásobně. „V budově bude i prostor pro krizový štáb pro případ nějaké krizové situace, jako byly povodně v Libereckém kraji v roce 2010,“ připomíná mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. 

Hasiči nejsou jediní, kdo v Liberci netrpělivě čeká na lepší prostory. Třeba dispečerky záchranné služby řídí výjezdy sanitek z bývalého obýváku v liberecké předválečné vile. Na rozdíl od nich už mají hasiči jistotu, že se v dohledné době přestěhují. Nová budova dispečinku by totiž měla být hotova do léta. Nové operační centrum pak chtějí hasiči začít využívat od začátku roku 2014.