Nebezpečná silnice si vybírá daň

Karlovy Vary – Řidiči často označují úsek části obchvatu u Velké Hleďsebe na Chebsku za nebezpečný a nepřehledný. Přestože je otevřený teprve rok, staly se tam desítky dopravních nehod. Přitom ho využívají tisíce řidičů. Podle Ředitelství silnic a dálnic stavba není hotová a na její dokončení chybí peníze.

Nová spojka vede mezi severním Bavorskem a Plzní. U Velké Hleďsebe je to nová široká silnice, potom následuje klesání, zatáčka a hned za ní křižovatka. Tak nepřehledný úsek překvapí i zkušené řidiče. „A tady nastává ten problém. Tím je na opačnou stranu nakloněná silnice,“ ukazuje přímo na místě starosta obce Bohumil Kovařík. 

Když situaci ještě zkomplikují sníh a mráz, tak jsou řidiči téměř bezmocní. „Já vím minimálně o zhruba třiceti dopravních nehodách v té zatáčce,“ říká řidič Josef Sličko. A starosta Kovařík dodává, že nářek řidičů je naprosto oprávněný.  

Podle původních plánů dnes už v těchto místech měla vést bezpečná rychlostní silnice. Stavební firmy ale nemohly pokračovat, protože chyběly peníze. „Tady vidíte touhle jinou barvou pokračování, což bude obchvat Trstěnice-Drmoul. Takže ve chvíli, kdy bude hotový obchvat Trstěnice-Drmoul, tak ten hlavní tah se projede rovně a také mnohem bezpečněji,“ vysvětluje nad mapou ředitel ŘSD Karlovy Vary Lukáš Hnízdil. 

Starosta i správci silnice říkají, že řidiči by měli u Velké Hleďsebe dodržovat sedmdesátku. „Pokud zde dojde k dopravní nehodě, tak ze zkušenosti víme, že 99 % nehod je kvůli nedodržení této rychlosti,“ potvrzuje mluvčí Policie Karlovarského kraje Andrea Kávová. 

Do roka chce Ředitelství silnic a dálnic získat potřebná povolení, aby mohlo dál stavět. Kdy bude mít na svých účtech potřebných sedm set milionů korun, ale není v tuto chvíli stále jasné.