Ubytovna v Předlicích končí, početná rodina nemá kam jít

Předlice - Pouhých deset dnů má 40členná rodina Červeňákových na to, aby si našla nové bydlení. Nejdřív přišla o střechu nad hlavou v ústeckých Předlicích, teď se musí vystěhovat i z ubytovny. Sehnat pro ně jiný domov je ale skoro nemožné.  

Rodina se stěhovala za posledních dvacet let už pětkrát. Dům v Předlicích, ve kterém roky žili, je v havarijním stavu. Několik dní strávili v provizoriu v tělocvičně místní základní školy, než se dostali na ubytovnu. Jenže ta k poslednímu lednu zavře.

Rodina i neziskové organizace hledají náhradní bydlení už od loňského listopadu. Zatím bez úspěchu. Zkrachoval třeba i pronájem domu na okraji města. Jakmile pronajímatelé zjistili, že jde o velkou romskou rodinu z Předlic, odmítli objekt pronajmout. Červeňákovi doufají, že jim pomůže město. „Město už v minulosti těmto rodinám mnohokrát pomohlo s řešením krizové situace, poskytlo jim kompletně zrekonstruované byty, které ale pak vybydleli,“ uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Podobný problém jako Červeňákovi mohou mít v budoucnu i další lidé z Předlic. Ústecký magistrát totiž plánuje, že nechá řadu nebezpečných domů v této čtvrti zbourat. Podle neziskových organizací by mohlo jít až o 30 domů, v polovině z nich ale navzdory havarijnímu stavu žijí lidé. Po demolici by se mohli ocitnout bez střechy nad hlavou. Magistrát zatím neupřesnil, o které budovy jde. Vytipované objekty musí posoudit statik.