Liberecké muzeum tramvají vznikne ve vzdělávacím centru IQ Landia

Liberec - Kontroverzní muzeum tramvají v Liberci nakonec přece jen bude existovat. Objekt v minulosti čelil kritice, že jsou plány na jeho výstavbu a provoz příliš drahé. Po finančních problémech místního dopravního podniku se o projekt začal zajímat majitel vznikajícího parku IQ Landia.

Muzeum historických tramvají mělo stát 90 milionů Kč. Většina peněz by sice šla z evropských dotací, i tak by ale dopravní podnik musel ze svého zaplatit 15 milionů. Už nyní má přitom firma zhruba 300milionový dluh. Projekt muzea proto zastavil. I přesto má ale muzeum tramvají stále šanci na realizaci. Stát ovšem nebude v areálu bývalého výstaviště, jak bylo původně v plánu, ale v nově vznikajícím zábavně naučném parku IQ Landia.

Mezi oběma stranami už proběhlo několik schůzek. Řeší se hlavně, jak projekt zmenšit a zlevnit. IQ Landia, která navazuje na úspěšný IQ Park, chce vytvořit interaktivní a zábavné muzeum pro turisty z Čech i zahraničí. „Měla by to být vzdušná budova, která jednak obsáhne kolejiště pro tramvaje, jednak obsáhne ochozy pro jednotlivé interaktivní exponáty,“ uvedl ředitel liberecké pobočky IQ Parku Pavel Coufal.

V minulosti tramvajové muzeum kritizovala hlavně liberecká opozice. V současné nepříznivé situaci jde prý o přílišný luxus. Město, které trápí víc než dvoumiliardový dluh, navíc mělo muzeum i provozovat. Jestli bude radnice přispívat i na jeho provoz v rámci IQ Landie, zatím není jasné.