Hledání bomb u Parama začíná

Pardubice - Několikrát odkládané sanační práce u rafinerie Paramo v Pardubicích začínají. Čištění zamořeného území s sebou přináší i reálnou možnost evakuace velké části města kvůli nevybuchlým pumám z druhé světové války. Krizové scénáře spojené s jejich likvidací mohou zkomplikovat život tisícům lidí, a to nejen místním, ale i těm, kteří budou přes Pardubice jen projíždět.

Dnešním dnem začaly přípravné práce, předběžný pyrotechnický průzkum proběhl minulý týden. Samotné kopání do hloubky začne 28. ledna. Je velmi pravděpodobné, že při něm dělníci na letecké pumy pár metrů pod zemí narazí. Dostaly se sem v roce 1944, během tří leteckých útoků shodila letadla spojenců na město celkem šestnáct set pum. Zasáhly hlavně někdejší Fantovu továrnu, dnešní Paramo. Podle pyrotechniků jich tu mohlo zůstat až sto třicet nevybuchlých. „Puma váží asi 240 kg a je v ní 130 kg trhaviny. Dokážete si představit ty účinky, ať jsou to střepinové, tlaková vlna či seizmická vlna,“ podotkl ředitel policejní pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Pardubice se proto chystají na možnou evakuaci. Evakuační plány počítají se třemi okruhy. V případě odvážení pumy budou muset opustit domovy tisíce lidí. V bezpečí budou na zimním stadionu nebo ve školách. Připraven je i dopravní podnik, vedení ale přiznává, že zajistění provozu všech linek by mohl být problém. „Krizových scénářů máme několik, samozřejmě záleží na tom, která z těch evakuačních zón bude vyhlášena. V případě druhé zóny se to týká téměř všech linek,“ řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.

S evakuací musejí počítat i okolní obchody a výrobní podniky včetně samotného Parama. „Jsme na to připraveni, absolvovali jsme dvě evakuační cvičení,“ řekl generální ředitel Parama Milan Kuncíř. Magistrát se ale obává, že mnoho místních obyvatel bere hrozbu na lehkou váhu. „Řada lidí tomu nevěnuje dostatečnou pozornost. Informace, které již například vyšli v radničním zpravodaji, neberou vážně,“ stěžuje si vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Kyncl.

Případná evakuace zasáhne do života nejen zdějších obyvatel, ale třeba i těch, kteří přes Pardubice budou pouze cestovat. Zcela se zastaví provoz také na hlavním železničním koridoru.