Rathův Buštěhrad se opravovat nebude

Buštěhrad - Srdeční záležitost Davida Ratha, buštěhradský zámek, jehož předražená oprava zlomila bývalému hejtmanovi vaz, bude chátrat dál. I navzdory tomu, že se Rath za projekt opakovaně přimlouvá, naposledy dopisem z vazební věznice. Kraj teď ale definitivně rozhodl, že o evropské peníze na rekonstrukci památky žádat nebude.

O osudu zámku rozhodnou další jednání, už teď je ale jisté, že za evropské peníze se opravovat nebude. Podle krajských radních je částka 200 milionů na komplexní rekonstrukci příliš vysoká a peníze by pak chyběly na jiné projekty. Ve hře byla i varianta, že by se rekonstrukce mohla uskutečnit asi jen v polovičním rozsahu, i tato verze nakonec padla a zámek nedostane z EU peníze vůbec žádné. „Rozhodli jsme, že podávat žádost do ROPu nebudeme, tyto peníze budeme raději žádat na jiné projekty,“ potvrdil náměstek hejtmana Marcel Chládek (ČSSD).

Právě kvůli kauze buštěhradského zámku zatkla před osmi měsíci Davida Ratha protikorupční policie se sedmi miliony v krabici od vína. Zakázka na rekonstrukci byla údajně o 40 milionů předražená. Právě tyto peníze měly jít podle policie na úplatky. Kromě poslance bylo obviněno dalších deset lidí, většina právě kvůli kauze Buštěhrad.

Kraji se tak podařilo zrekonstruovat pouze zahradu, budova dál zůstává v dezolátním stavu. Teď se bude řešit, co se zámkem vlastně bude. Buď se za 20 milionů zakonzervuje, nebo se ho podaří postupně a velmi pozvolna opravit z krajských peněz, nebo se najde investor, který by opravy financoval.

Západní křídlo, která patří městu, už má vyměněná okna a dělníci teď pracují hlavně uvnitř. Práce by měly být hotovy na jaře a radnice sem chce přestěhovat své úředníky a knihovnu. Z rozhodnutí kraje starostka Jitka Leflerová (nestr.) příliš nadšená není, celkovou rekonstrukci si velmi přála. Teď má ale největší obavu z toho, aby se zámek nevrátil zpět městu, které peníze na tak velké opravy nemá.

A taková varianta nyní hrozí. Pokud kraj do října neprovede žádné opravy, podle smlouvy se zámek automaticky převede zpět na město. Kdyby došlo ke konzervaci stavby, starostka trvá na tom, aby byla provedena opravdu důkladně, aby s památkou město nemělo další výdaje.