Za požár domova důchodců v Příboru může zřejmě vadný spotřebič

Ostrava/Příbor (Novojičínsko) - Po požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru zůstává nadále v ohrožení života osmašedesátiletý muž. Senior se nadýchal zplodin a nyní podstupuje léčbu v hyperbarické komoře ostravské městské nemocnice. Umístěn je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Při požáru uhořela majitelka bytu, ve kterém začalo hořet, i její sousedka. Další čtyři lidé se přiotrávili a jsou v nemocnicích v Ostravě a Novém Jičíně. Příčinou požáru je pravděpodobně závada na elektrospotřebiči.

Policisté příčinu požáru dál zjišťují. „Jako nejpravděpodobnější se v tuto chvíli jeví závada na některém z elektrospotřebičů. Od příbuzných, obyvatel domu a jeho zaměstnanců, zjišťujeme, co všechno v bytě vlastně bylo. Oheň totiž vybavení zcela zničil,“ uvedl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Hořet v domě začalo okolo 06:00. V té době v něm bylo 26 ze sedmadvaceti nájemníků. Hasiči a policisté evakuovali 24 lidí. Náhradní ubytování jim zajistili v nedaleké základní škole. Postupně si pro seniory přijížděli příbuzní. Za asistence policie se později vrátili pro nejdůležitější věci, které v bytech nechali. „Po budově se pohybují v našem doprovodu,“ řekl mluvčí. Šestice seniorů, kteří už jiné zázemí než vyhořelý domov nemají, se prozatím přestěhovali do obdobného zařízení do Kopřivnice.

Definitivně se do bytů budou senioři vracet až příští týden. Nejprve je potřeba provést řadu oprav. Jde především o výměnu promočených podlah a zničených omítek. Vyměnit se bude muset i část žárem poničených rozvodů vody. „Předpokládám, že práce by měly být příští týden hotovy,“ uvedl ředitel zařízení Josef Rzyman. Škodu, kterou plameny způsobily, hasiči odhadují na 700 tisíc korun.