Bývalý místostarosta měl podle policie padělat žádosti o úvěry

Vimperk (Prachaticko) - Bývalý místostarosta a současný zastupitel jedné z obcí u Vimperku na Prachaticku podle policie falšoval podklady pro žádosti o půjčky pro svou firmu. Způsobil tak škodu sedm milionů korun. K přípravě podvodných dokumentů zneužil pracovnici matriky, která byla jeho podřízenou, řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle něj matrikářka ověřovala podklady pro úvěry v rozporu se zákonem.    

Policie muže, který byl v letech 2006 až 2010 místostarostou a nyní vykonává funkci zastupitele, obvinila z podvodů a dalších trestných činů. Podle Matznera obviněný v letech 2006 až 2010 několikrát padělal dokumenty potřebné k poskytnutí úvěrů. „Využil neomezeného přístupu ke všem firemním i bratrovým dokumentům a také využil svého postavení místostarosty a vstřícnosti matrikářky úřadu. Za bratra padělal smlouvy, dokumenty a ostatní listiny,“ uvedl Matzner.

Obviněný muž nechal bratrovy podpisy bez jeho fyzické přítomnosti, vědomí a souhlasu oficiálně ověřit. „Matrikářka jen na žádost obviněného a na základě kopie občanského průkazu bratra provedla ověření všech padělaných podpisů na předložených dokumentech. Provedla to tak v rozporu se zákonem,“ uvedl Matzner. Muž následně úmyslně nepřevzal písemnosti od insolvenčního správce. „Tím mu neumožnil výkon jeho funkce jako zjištění, zajištění a soupis majetku a dopustil se tak dalšího trestného činu,“ řekl Matzner.

Sedmačtyřicetiletý obviněný je se svým bratrem jednatelem společné firmy, která obchodovala s potravinami a průmyslovým zbožím. Pro neplnění závazků a neplacení půjček je společnost v úpadku.