Břežanský sjezd z Pražského okruhu se asi otevře i bez přivaděče

Praha – Cestovat autem do obcí u Prahy bude mnohem snazší, pražský magistrát totiž po více než dvou letech ustoupil tlaku sousedních radnic a povolil otevření mimoúrovňové křižovatky na Pražském okruhu u Dolních Břežan. Velice tak ale rozzlobil obyvatele okrajové městské části Libuš, respektive její čtvrti Písnice. Ti se obávají, že u nich zesílí provoz, proto podmiňovali otevření křižovatky stavbou nového přivaděče, který by se Písnici vyhnul. Magistrát to zpochybňuje. Přesto se Písničtí proti rozhodnutí magistrátu odvolali k ministerstvu životního prostředí.

Pražský magistrát déle než dva roky odolával žádostem Dolních Břežan a okolních obcí na zprovoznění „jejich“ křižovatky na Pražském okruhu. Dosud museli řidiči jezdit po nebezpečné silnici Zbraslavským údolím nebo sjíždět až v Jesenici a absolvovat dlouhý okruh po rozbitých silničkách. Proti Břežanským však stáli mocní sousedé – radnice pražské části Praha-Libuš, která se rozhodla ochránit obyvatele své okrajové čtvrti Písnice před zesílením dopravy a podmiňovala otevření křižovatky postavením přivaděče, který by vedl kolem Písnice.

Magistrát dva roky stál za svou městskou částí, ale situace se změnila, když žádosti Středočechů zaštítilo Ředitelství silnic a dálnic. „Na základě počtu žádostí obyvatel požádalo ŘSD stavební odbor magistrátu o změnu podmínky územního rozhodnutí a stavebních povolení,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Pražské vedení tak nakonec rozhodlo o zkušebním provozu mimoúrovňové křižovatky Břežany s tím, že se v jeho průběhu bude měřit hluk. „Že bude sjezd zprovozněn, neznamená, že dojde k přetížení průjezdu Písnicí. Ti, kteří přijedou od Břežan, část se jich rozptýlí na okruh,“ ubezpečil Písnické ředitel dopravního odboru magistrátu Jan Heroudek.

Písničtí se však přesto velice rozzlobili. Poukazují, že už teď denně středem Písnice po značně rozbitém průtahu projede na 11 tisíc aut a očekávají, že jich ještě znatelně přibude. Navíc tvrdí, že slíbené měření hluku chce magistrát provést v úseku od křižovatky do Břežan, zatímco Písničtí tvrdí, že většina aut z okruhu se pohrne do Písnice. Proti rozhodnutí magistrátu se proto odvolali. Zda se dálniční rampa nakonec otevře, tak bude záviset na rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj.