Most zkontroloval chanovské nájemníky, někteří přijdou o byt

Most – Úřednice ze sociálního odboru mosteckého magistrátu vyrazily na kontrolu nájemníků bydlících na sídlišti v Chanově. V téměř 300 městských bytech kontrolují dodržování nájemních smluv a především nabízejí pomoc s řešením finančních problémů rodin. Potíže má řada místních obyvatel, většina z nich je totiž bez práce. Ne vždy ale končí mise městských sociálních pracovnic úspěchem, občas neplatiči přicházejí o byt.

Bezproblémovým nájemníkům, kteří žijí v městských bytech v Chanově, nedělají městské úřednice při kontrole dodržování nájemní smlouvy žádné naschvály a smlouvy rychle prodlužují. Sami nájemníci jsou s jejich přístupem spokojeni. „Jsou to úplně milionové ženské, jsou na pravém místě,“ zhodnotila je nájemnice Božena Verozemská.

Současně se ale město zbavuje nájemníků, kteří neplatí nájem. Například dvěma rodinám žijícím v domě vedle toho se spokojenými obyvateli město už déle než rok nabízelo pomoc s dluhy, ale bezvýsledně. Teď už dluží městu přes čtvrt milionu a úředníci říkají, že nebudou váhat s jejich exekucí a vystěhováním. „Pokud je to takhle dlouhodobé a nespolupracují s námi, tak jiná možnost než vyklizení není,“ řekla sociální pracovnice Monika Levá.

Přesto, že mostecký magistrát pravděpodobně nechá vystěhovat některé nájemníky – a ti se netají tím, že v tom případě pošlou děti do domova – je vedení města přesvědčeno, že pravidelná terénní práce sociálních pracovnic je důležitá. V některých případech se tak daří nejhorší finanční problémy vyřešit a například rodiny s malými dětmi tak nepřicházejí o střechu nad hlavou.