Slaný má třetí automatické parkoviště v zemi

Slaný – Novou technickou zajímavost otevřeli ve Slaném – teprve třetí automatické garáže v Česku. Parkovací dům přebírá auto od řidiče a na stanovené místo ho umístí sám. Podobná parkoviště dosud fungovala pouze v Ostravě a Chrudimi. Pro Slaný ovšem otevření nového parkovacího domu také znamená, že příštích sedm let bude splácet 86 milionů korun, které stavba stála.

Kdo při parkování u chodníku vždy otluče všechna okolní auta a při pokusu odstavit vůz v parkovacím domě nejčastěji končí ve sloupu, jistě ocení nové automatické parkoviště. Stačí najet do parkovacího boxu a vyzvednout si lístek. Od té chvíle vše zařizuje parkoviště samo. „Je to princip jednoduchého zakládače, kde jsou používané řetězové dopravníky a automatické pojezdy. Všechno je řízeno počítačem,“ popsal zástupce zhotovitele stavby Vladimír Swiech.

Kritika, která se ve Slaném kvůli automatickému parkovišti ozvala, se týká především umístění a podoby nové stavby. Podle některých kritiků se moderní budova nehodí do historické zástavby. Památkáři s tím ale nakonec problém neměli. Město nakonec splnilo i podmínku Středočeského kraje, který požadoval studii o vlivu na životní prostředí.

Slaný si objednalo automatický parkovací dům jednak kvůli zvýšení počtu parkovacích míst ve městě, ale také aby celé parkování zrychlilo a zbavilo se emisí. Zaparkování v parkovacím domě trvá maximálně dvě minuty. Starosta Ivo Rubík dodal, že parkovištěm se vozidlo pohybuje s vypnutým motorem – na rozdíl od situace, kdy řidič krouží po městě a hledá volné místo.

Přesto není automatický parkovací dům vhodný pro všechny řidiče – ti roztržitější by rázem mohli přijít o auto. Je totiž nutné neztratit parkovací lístek, jedině potom parkoviště vydá správné auto.

Ve čtyřech podlažích je 149 parkovacích míst – denně využitých podle odhadů jen čtvrtina. I tak ale radnice tvrdí, že  si dům na sebe vydělá. Za hodinu se platí 20 korun.