Jihočeští záchranáři čekají na nové sanitky celý rok

České Budějovice – Jihočeští záchranáři už rok čekají na nové sanitky. Plánovanou modernizaci vozového parku zdržely průtahy s výběrovým řízením. Kraj teď slibuje, že nová auta záchranářům konečně koupí. Zatím však musí záchranka využívat starší vozy a do jejich oprav vkládat velké peníze.

Z garáží jihočeské záchranné služby vyjíždějí auta několika generací. Sanitka-babička jezdí ulicemi už třináct let, provozovatel za tu dobu musel opravit motor a průběžně měnit čepy a tlumiče. „Má najeto přes 300 tisíc kilometrů,“ podotkl ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Nejstarší z jihočeských sanitek i její o málo mladší vrstevnice jsou stále v plném provozu. Záchranáři tím nejsou nadšeni – už místo nich měla jezdit jiná auta, kraj je slíbil už před rokem, ale záchranná služba je dosud nedostala. Proti výběrovému řízení se odvolala jedna z firem, které chtěly nové sanity dodat. „Uchazeč se opakovaně odvolával, čili nebylo možné do konce roku sanitky, které jsme soutěžili, realizovat,“ řekla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Teď ale kraj slibuje, že slíbené sanitky konečně pořídí. Mělo by se jednat o deset zcela nových vozů, další dva dostanou nové podvozky, na kterých zůstane původní nástavba pro pacienty. „To sanitní vozidlo v důsledku vyjde na polovinu,“ přiblížil výhodu takové akce ředitel záchranky Slabý. Podle představitelů kraje budou nové sanitky k dispozici do poloviny roku.