Obce na Mělnicku se kdysi hádaly, teď se složily na školku

Mělník – Kdysi znesvářené obce Chvatěruby a Zlončice společně s nedalekým Kozomínem zapomněly na spory a společně se pokoušejí pomoci lidem, kteří nemají kam dát děti – složily se na novou třídu v místní mateřské škole. Nedostatek míst ve školkách je největším problémem Středočeského kraje, na umístění marně čeká na osm tisíc dětí.

Zlončice a Chvatěruby byly do roku 1990 spojené. Po jejich osamostatnění začaly spory o pozemky. „My jsme deset let nemohli hospodařit s našimi pozemky,“ popsal zlončický starosta Jiří Louček.

Hrany se ale časem otupily a rivalitu vystřídala snaha o spolupráci. Obce spojili děti a hlavně jejich rozzlobení rodiče, kteří si stěžovali na nedostatek míst ve stávající mateřské škole. Chvatěruby a Zlončice proto ještě s Kozomínem sehnaly 3 miliony korun a přistavěly školce další třídu. „Chvatěruby poskytly pozemek a my jsme zaplatili s Kozomínem každý polovinu,“ řekl Jiří Louček, jak na školku jednotlivé obce přispěly. Podle ředitelky mateřské školy Miroslavy Moravcové je teď ve Chvatěrubech nových 28 míst. „Upřednostnili jsme děti zaměstnaných rodičů a předškoláky,“ dodala ředitelka.

Spolupráce tří obcí přesto problém s nedostatkem míst pro malé děti stále nevyřešila – i po navýšení kapacity zůstalo asi 25 dětí, které se ani do nové školky nevejdou. Šanci ale budou mít příští rok, místo jim uvolní 18 dnešních předškoláků.