V Ralsku padá stará vojenská hala, desítky ruin ale zůstávají

Ralsko (Českolipsko) – V bývalém vojenském prostoru v Ralsku na Českolipsku začala demolice haly někdejších tankových opraven, které zůstaly po odchodu sovětské armády. Bude to ale jen kapka zlepšení v moři ruin – v ralském prostoru čeká na demolici ještě 160 dalších polorozpadlých budov.

Místo, kde kdysi okupační sovětská vojska opravovala tanky, se během let proměnilo v ruinu. Starou montovnu si oblíbili zloději kovů, kteří ukradli vrata i další kovové části, takže zbyla jen nestabilní konstrukce, kam si chodily hrát děti a přespávat bezdomovci. Ani jedny tam místní neviděli rádi. „Statika těchto budov je narušená, ať už počasím, ať už odebráním těch kovových částí. Nedokážu si představit, co by se stalo, kdyby taková budova spadla na hrající si děti,“ vysvětlil starosta Ralska Miroslav Králík. Místní lidé proto uvítali, že konečně začala demolice starých opraven.

Stavební firma, která haly bourá, dokáže jejich zbytky ještě využít. „Jsme schopni využít demolovaný materiál na zpevňování terénu a vyztužování cest,“ řekl Vladimír Grösser ze společnosti Slaten.

V ralském prostoru ale zůstává asi 160 dalších ruin – bývalé domky, bunkry nebo strážnice. Ruiny jsou většinou skryté v porostu. Kromě nich navíc v opuštěném prostoru postupem let začala vznikat skládka. „Různé firmy i jednotlivci sem vozí nejrůznější odpady,“ podotkl starosta Králík.

Nejvíc pozemků patří kraji. Ten teď hledá řešení, kde vzít prostředky nutné k sanaci ekologické zátěže, odhadem bude stát až sto milionů korun. V budoucnu potom podle hejtmana Martina Půty připadá v úvahu převod majetku na obce.