Pražské zastupitelstvo rozdělilo mezi umělce 300 milionů

Praha - Pražští zastupitelé přidělili jednoleté kulturní granty pro letošní rok a víceleté granty pro léta 2014 až 2017. Mezi vybrané příjemce letos vyplatí 300 milionů korun. Milionové dotace tak dostane třeba Divadlo Semafor a Divadlo Komedie nebo uznávané hudební festivaly, jako je Pražské jaro a Dvořákova Praha. V minulém roce na grantech Praha vydala 211 milionů.

Grantová komise složená z odborníků obdržela žádosti od 832 organizací. „Věnovali jsme mimořádné úsilí, aby členové grantové komise byli skutečně odborníci na svém místě,“ řekl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). Podle něj neexistuje lepší způsob, jak o rozdělení grantů rozhodnout.

S návrhem se ale neztotožnila opoziční ČSSD. „Tento systém ohrozí budoucnost celé řady kulturních projektů, které jsou řadu let pořádány v Praze,“ řekl zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD). Upozornil na to, že sníženou dotaci dostaly uznávané projekty, jako jsou Letní shakespearovské slavnosti, jimž klesl příspěvek z loňských 1,5 milionu korun na 100 000 korun, nebo festival Mezi ploty místo 750 000 korun dostal 300 000 korun. Divadlo Semafor si pohoršilo ze 7,5 milionu korun na pět milionů.

Praha letos na jednoletých grantech nad 200 000 korun podpoří částkou 6,5 milionu Divadlo Komedie, Centrum současného umění DOX dostane 6,6 milionu, festival Pražské jaro 8,9 milionu, projekt Letní Letná 2,8 milionu. Festival United Islands obdrží 1,8 milionu, organizátoři Febiofestu dostanou 500 000 korun. Celkově jde o částku kolem 95,4 milionu korun.

United Islands
United Islands

S víceletou dotací může počítat Pražská komorní filharmonie, pořadatelé Pražského jara a Dvořákovy Prahy. Dvouletý grant ve výši dvakrát 5,3 milionu korun získá Divadlo Na Fidlovačce. Čtrnácti miliony hodlá město po čtyři roky podporovat činnost Dejvického divadla. Experimentální prostor Roxy/NoD dostane čtyřikrát za sebou 11,5 milionu Kč. Jiným organizacím byl víceletý grant udělen už v minulých letech. Praha každý rok na víceletých grantech vyplatí desítky milionů korun.

Vedení města už loni rozhodlo o tom, že výrazně omezí prostředky vyplácené na kulturu prostřednictvím takzvaného partnerství, o jejichž přidělení rozhodovali výhradně politici. Od letošního roku proto navýšila objem peněz v grantech, o kterých rozhoduje odborná komise.