Vojáci trénují záchranu života na pitevně

Olomouc - Často v ohrožení vlastního života a během krátké chvíle musí vojáci v zahraničních misích pomoci zraněnému. Jak na to, je naučí nejrůznější kurzy a školení – nacvičují ale pouze na modelech. Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci teď pro ně jako první v České republice připravila projekt, ve kterém si jednotlivé zákroky mohou vyzkoušet přímo na lidském těle.

Vojáci se během zahraničních misí setkávají s nejrůznějšími druhy poranění. Dosud procházeli řadou kurzů, jak zraněného zachránit, ale nacvičovali pouze na modelech. Odborníci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého jim teď nabídli možnost zkusit si to na lidském těle přímo na pitevně.

Při bojové akci mají vojáci na záchranu zraněného doslova jen vteřiny. Tady se naučí, jak co nejrychleji a nejúčinněji pomoci. „Můžete si osahat anatomii člověka, takže když by bylo potřeba tímto způsobem zakročit, tak víte zhruba, co vás čeká, kde člověk co má,“ říká jeden z účastníků výcviku Michal Kozák.

Unikátní centrum pro výuku urgentní medicíny a medicíny katastrof, ve kterém se vojáci školí, slouží také pro výuku budoucích lékařů. „Sami studenti si velmi často stěžovali, že praktická část výuky je minimální. My je díky tomuto projektu seznámíme dokonale s lidským tělem,“ říká primář urgentního příjmu olomoucké nemocnice.

Kromě praxe na pitevně budou mít medici k dispozici i u nás ojedinělou pomůcku - plastináty, tedy vypreparované části lidského těla.

Urgentní medicína patří od tohoto roku na Univerzitě Palackého mezi povinné předměty. Zájem o ni má stále více studentů.