Restaurátoři opravili prototyp Tatry T 603 A

Kopřivnice – Prototyp vozu, který se měl stát nástupcem slavné Tatry 603, opravili kopřivničtí resturátoři. Unikátní není pouze obnovené auto, ale i způsob, jakým podruhé vzniklo – restaurátoři měli k dispozici pouze nepojízdné torzo, fotografie a vzpomínky, na jejichž základě pracovali. Dokončený automobil je plně funkční a ozdobí sbírku motoristického nadšence z jihu Moravy.

Jediný prototyp sedanu Tatry T603 A prošel rukama několika majitelů. Postupně se z něj stala troska, která navíc byla vybavena mnoha nevhodnými náhradními díly. „Volant byl z šestsettřináctky, přepínače ze stodvacítky, byly tu výdechy z vozu Lada,“ říká pracovník renovační firmy Jaroslav Špaček.

Na opravě pracoval tým odborníků s přestávkami pět let. Pomohli staré snímky a pamětníci. „Byla to velice krásná práce, protože hoši dokážou zázraky,“ libuje si historik výroby Tatry Karel Roysenkranz. 

Kopřivnická automobilka vyrobila pouze dva prototypy vozu T603 A. Druhý z nich v provedení sanitka vlastní technické muzeum v Kopřivnici.

Tatra T603 A měla na konci šedesátých let nahradit klasickou šestsettrojku, měla být lehčí, výkonnější a bezpečnější. Prototyp vyjel z továrny před padesáti lety. Odbytová komise Tatry výrobu nakonec zamítla. Podle jejího předsedy by se auto příliš podobalo západním vzorům.
 
Kdo a za kolik nechal vůz opravit, restaurátoři přesně říct nechtějí. Prozradili pouze, že si renovaci objednal soukromý majitel z Uherskohradišťska.