Za chyby v ROP Severovýchod chce stát 160 milionů

Hradec Králové/Praha – Kvůli chybám v rozdělování evropských dotací v Regionálním operačním programu Severovýchod chce ministerstvo financí 160 milionů korun. Na postih se musí složit kraje severovýchodní Regionální rady – Královéhradecký, Liberecký a Pardubický. Některým příjemcům potom hrozí, že budou muset vrátit dotace. Pokud kraje do konce roku nezaplatí, stát neobnoví operačnímu programu certifikaci a v ROP nebudou peníze na nové projekty. Regionální rada i postižení příjemci ale postih odmítají.

 

Audit ministerstva financí zjistil chyby především v zakázkách na rekonstrukci tramvajové trati Fügnerova–Mlýnská–Klicperova v Liberci a stavbu vojenského muzea v Králíkách. Příjemcům dotací – libereckému dopravnímu podniku a městu Králíky – hrozí, že budou muset již proplacené dotace vrátit do operačního programu, kraje regionu soudržnosti Severovýchod potom mají podle ministerstva financí zaplatit 160milionovou korekci.

Regionální rada napadla výsledek státního auditu, mimo jiné nechala kritizované projekty zkontrolovat Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Tím však ministerské úředníky neobměkčila. „Právní i jiné posudky, včetně vyjádření antimonopolního úřadu, odpovídají názoru Regionální rady. Tedy, že v některých projektech, které auditní orgán napadá, příjemci nepochybili. Na svém požadavku ale auditní orgán trvá a unijní prostředky budou pro ROP Severovýchod uvolněny až poté, co Severovýchod zaplatí,“ uvedl Zdeněk Vašák, pověřený vedením Úřadu Regionální rady.

Vašák poukázal, že je možné, že se vzhledem k výsledkům posudků příjemci dotací, kteří by měli peníze vrátit, obrátí na soud. Například starostka Králík Jana Ponocná již dříve uvedla, že vracení dotací by bylo pro město obzvlášť problematické. „Měli jsme vrátit asi deset milionů korun. To je čtvrtina našich ročních daňových příjmů a to by pro nás bylo hodně špatné,“ řekla starostka.

Příjemci dotací i samotná Regionální rada Severovýchod se zřejmě ještě budou pokoušet přemluvit ministerstvo financí, aby postih zrušilo. Mají na to většinu roku. „Certifikaci je třeba obnovit do konce roku,“ uvedl předseda rady a liberecký hejtman Martin Půta.