Praha bez hazardu? Radnice kvůli penězům obrátily

Praha – Tak jako Hannibal před branami Říma odvrátily se radnice pražských městských částí ve vítězné chvíli od svého tažení za vymýcením hazardu v ulicích. Když jim magistrát pohrozil, že jim po zrušení heren přestane dávat peníze na sport a kulturu, rozhodly se městské části herny zase povolit. Například žižkovská radnice chce otevřít sedm kasin, dalších třináct jich povolila Praha 1.

Pražské radnice v minulosti rušily herny, na kterých jim vadila drobná kriminalita v okolí a gamblerství, aby nyní začaly otevírat kasina. „Nejsou, řekl bych, nebezpečím,“ charakterizoval kasina starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Centrální městská část jich už povolila třináct, podle starosty připadá v úvahu otevření dalších pěti nebo šesti. Podobně skončila politika nulové tolerance k hazardu v Praze 3, kde radnice povolila sedm kasin. Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) to vysvětlila tím, že se od výběru peněz z hazardu odvíjí výše dotací na kulturu a sport. „V roce 2015, kdy bychom na území městské části neměli jediný hrací automat, nedostali bychom ani korunu,“ řekla starostka.

Do místních rad už se kvůli otevírání nových kasin pustila opozice. Zastupitelé považují tvrzení o ztrátě peněz na kulturu za nesmyslné a povolování výherních automatů za netransparentní. „Obávám se, že teď se mohou i různé videoloterijní terminály a herny přejmenovat na kasina. Je tam teď velký prostor ke korupčnímu prostředí,“ sdělil žižkovský zastupitel Ondřej Pecha (ODS).

Nervozitu z možné ztráty dotací z hazardu, která na radnicích panuje, zavinil do značné míry magistrát. Dosud totiž nevydal slibovanou novelu loterijní vyhlášky, která by přinesla nová pravidla rozdělování peněz. „To bude určité kompromisní řešení mezi zájmy městských částí, které tolerují na svém území hazard, a mezi stanoviskem městských částí, které mají nulovou toleranci,“ přiblížil městský radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). Slibovanou novou koncepci přístupu k hazardu by podle něj pražští zastupitelé měli schvalovat letos v létě.