Teploty na Šumavě atakovaly mrazivou třicítku

Praha – Česko zažilo nejmrazivější noc zimy. Teploty na Šumavě na mnoha místech klesly až k třiceti stupňům pod nulou. V Horské Kvildě na Klatovsku klesla rtuť teploměru na minus 26,7 stupně, na stanici Perla mezi Horskou Kvildou a Kvildou na Prachaticku bylo dokonce minus 30 stupňů. Jiná místa v Česku trápí zhoršené rozptylové podmínky. Nejhůře jsou na tom střední Čechy a Praha. Naopak nečistot v ovzduší Moravskoslezského kraje výrazně ubylo. Smogová situace se přes den zlepšila, stále ale trvá ve čtyřech ze 14 krajů. Hodnoty polétavého prachu jsou kolem limitu.

Příští týden očekávají meteorologové výrazné oteplení. Nižší hodinové koncentrace a kvalita ovzduší by se měly postupně zlepšovat. Ve středu by mohly denní teploty vyšplhat na osm stupňů, v noci pak až na čtyři stupně nad nulou. V nižších polohách předpovídají déšť, na horách
sněžení.

Příští týden nás čeká oteplení

„Ještě zítřejší ráno bude poměrně studené, nebude však už tak studené, jako bylo dnes. Přibude víc oblačnosti. Výstraha na silné mrazy platí až do zítřka do 10:00 hodin. Budou v průměru kolem deseti až dvanácti stupňů, ale nebudou už tak nízké, jako byly dnes,“ uvedl Jan Havelka z ČHMÚ. Od severovýchodu pronikl do ČR velmi studený vzduch, a tak nejnižší noční teploty se v Čechách pohybovaly hluboko pod bodem mrazu.

Na Šumavě je dnes jasné počasí. Teploty na Horské Kvildě byly výrazně nižší než jinde v Plzeňském kraji. V Plzni se dnes teploty pohybovaly  kolem deseti stupňů pod nulou, v Klatovech bylo například minus 9,3 stupně. Kromě Jihočeského kraje má nejmrazivější noc letošní zimy za sebou například i Liberecký kraj, kde v osadě Jizerka v Jizerských horách k ránu meteorologové naměřili minus 28 stupňů Celsia a v oblasti Jizerka rašeliniště ještě o šest desetin méně.

Špatně se dýchá ve Středočeském kraji

Ve Středočeském kraji platí od středečního večera do odvolání smogová situace, protože byly na některých stanicích dva dny po sobě překročeny limity pro polétavý prach (PM10). Limit je 50 mikrogramů. V Kladně-Švermově se přes noc zvýšilo množství polétavého prachu téměř dvojnásobně. Tato čtvrť největšího středočeského města patří tradičně mezi místa s nejhoršími rozptylovými podmínkami. Je totiž v údolí a ovzduší tam znečišťují především lokální topeniště a auta.   

V Mladé Boleslavi ráno průměrná denní koncentrace pro polétavý prach překračovala 125, v Berouně 113 a Příbrami 92 mikrogramů na metr krychlový. Limity jsou tedy na těchto místech překročeny dvojnásobně. 

Smogová situace stále trvá i v Praze.  „Praze to aktuálně kleslo dolů, ale to neznamená, že definitivně. Dlouhodobě by se to mělo zlepšit během pondělka a celý příští týden by situace už měla být dobrá,“ řekl Jan Šrámek z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Na všech stanicích, které dnes hodinové koncentrace polétavého prachu měřily, zůstává kvalita ovzduší i nadále špatná.

Při zvýšených hodnotách smogu meteorologové doporučují osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním či starším lidem nebo dětem zdržet se venku zvýšené fyzické zátěže. Řidiči by měli omezit své jízdy, neboť emise z aut se na zvýšených koncentracích významně podílejí. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení. 


V Plzni také přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. I když se kvalita ovzduší postupně zlepšuje, překročení čtyřiadvacetihodinových imisních limitů pro polétavý prach 50 mikrogramů na metr krychlový vykazuje všech sedm měřicích stanic ČHMÚ ve městě. Hodnoty se pohybují mezi 65,5 a 81,5 mikrogramu na metr krychlový. Nejhorší situace byla ve městě ve středu, od čtvrtka se začaly podmínky postupně zlepšovat. Nejvyšší koncentrace naměřili dnes ráno meteorologové na stanici v Plzni-Doubravce, kde může hodnoty ovlivňovat silná doprava ve směru od Prahy. 

Moravskoslezském kraji byla nejhorší situace dnes v 06:00 v Ostravě-Zábřehu, kde měřicí stanice vykazovala hodnotu průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu 87 mikrogramů na metr krychlový, a v Bohumíně na Karvinsku, kde bylo naměřeno 85 mikrogramů. Limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový. Ještě v pátek ve 13:00 však na těchto stanicích činila průměrná denní koncentrace 189, respektive 207 mikrogramů na metr krychlový.      

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou v kraji pod limitem. „Během dnešního dne předpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci mírné zlepšení celkové imisní situace, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou s velkou pravděpodobností pohybovat mírně nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli meteorologové.

Ovzduší v Olomouckém kraji se ráno výrazně zlepšilo. Koncentrace polétavého prachu se pohybuje kolem limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. V pátek byla přitom například v Jeseníku čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace 123 mikrogramů.

Nejvyšší aktuální hodinová koncentrace polétavého prachu byla dnes k 08:00 v Jeseníku, a to 40 mikrogramů. Průměrná denní koncentrace je tam nyní 44,8 mikrogramu. Nejvyšší denní koncentrace je v Prostějově, 53 mikrogramů na metr krychlový.