Smogová situace se na většině míst výrazně zlepšila

Praha - Smogová situace se výrazně zlepšila. Například v Libereckém kraji klesly hodnoty polétavého prachu natolik, že meteorologové odvolali výstrahu. Lepší je i stav v Praze a středních Čechách. Špatně se ale dál dýchá lidem na Chomutovsku. Škodliviny v ovzduší se tam stále pohybují okolo dvojnásobku povolené normy. Trojnásobná koncentrace škodlivin se vyskytuje i v Moravskoslezském kraji.

Stav ovzduší v Libereckém kraji se zlepšil natolik, že Český hydrometeorologický ústav tam dnes ráno odvolal smogovou situaci. Kvalitu ovzduší ve velkých městech hodnotí jako uspokojivou. V noci nasněžilo několik centimetrů nového sněhu a rozbředlý sníh je i na hlavních tazích.

Ve Středočeském kraji se výrazně zlepšily rozptylové podmínky. Nejvyšší hodnoty dnes ráno meteorologové zaznamenali v Kladně-Švermově, kde se průměrná denní koncentrace pohybovala kolem 109 mikrogramů na metr krychlový. To je více než dvojnásobek povoleného limitu. Na ostatních měřicích stanicích je situace lepší.

Stav ovzduší v Ústeckém kraji se nadále zlepšuje a špatný byl ráno jen v Mostě. V ostatních částech kraje meteorologové hodnotí situaci převážně jako uspokojivou. Smogová situace ale pro kraj stále trvá. Motoristé by dnes měli jezdit opatrně, dopravu mohou komplikovat mrznoucí srážky.  

Kvalita ovzduší ve Zlínském kraji se dnes ráno opět mírně zhoršila. Koncentrace polétavého prachu jsou nad limitem, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Meteorologové sice v sobotu odvolali smogovou situaci, předpokládali však, že koncentrace škodlivin se mohou krátkodobě zvyšovat. Podmínky by se měly zlepšit dnes večer nebo na začátku příštího týdne. Smogová situace byla vyhlášena v pátek, v sobotu ji meteorologové odvolali. Kvalita ovzduší v kraji byla špatná už minulý týden.

Polétavého prachu v ovzduší v Olomouckém kraji dnes opět přibylo. V kraji platila od pátku smogová situace, v sobotu ji meteorologové odvolali, ale krátkodobé zvýšení koncentrace škodlivin očekávali. Nad limitem, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, jsou hodinové i čtyřiadvacetihodinové koncentrace ve třech ze čtyř měřicích míst v kraji.

Inverzní počasí v Praze
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Také rozptylové podmínky v Praze se výrazně zlepšily. Na většině stanic, které dnes hodinové koncentrace polétavého prachu měřily, je kvalita ovzduší uspokojivá. Hodinové koncentrace se pohybují lehce nad hranicí 50 mikrogramů prachových částic na metr krychlový.

Znečištění ovzduší v Pardubicích a Hradci Králové stále překračuje povolené limity. Stav trvá již několik dní, smogová situace vyhlášena nebyla. V obou městech přesahují naměřené čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu v ovzduší mezních 50 mikrogramů na metr krychlový.