Královéhradecký kraj po vlacích seškrtá i autobusy

Hradec Králové – Před třemi lety rušil Královéhradecký kraj železniční spojení na některých místech, které nahradil zvýšením počtu autobusových linek. Teď se rozhodl, že seškrtá i autobusy – tentokrát bez náhrady. Podle vedení kraje některé spoje jezdí prázdné, kraj by také chtěl, aby se na jejich provozu více podílely obce. Kromě toho autobusy také zdraží. Změna autobusových jízdních řádů a tarifu bude platit od 3. března.

Královéhradecký kraj zruší ty autobusové spoje, které považuje za málo vytížené, ale také ty, které jezdí částečně souběžně s jinými linkami. Krajské zastupitelstvo schválilo návrh na omezení autobusové dopravy zhruba o čtyři procenta. „Od roku 2009 přibylo v našem kraji o 30 procent spojů a tato nabídka nemůže růst donekonečna,“ zdůvodnil připravené škrty náměstek hejtmana Karel Janeček. Dodal, že na provoz autobusů by nově mohly začít přispívat obce, které budou stát o dodatečné spoje. „V jiných krajích je to zcela běžné, u nás obce na provoz autobusových linek zatím přispívají minimálně,“ uvedl náměstek Janeček.

Zastupitelé schválili i zdražení autobusových jízdenek. „Reálně to znamená zvýšení ceny většiny spojů o jednu korunu, maximálně o dvě koruny. Ke zdražení jsme museli přistoupit kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty a dlouhodobě se zvyšujícím cenám pohonných hmot,“ uvedl Janeček.

Velké změny ve veřejné dopravě provedl Královéhradecký kraj prostřednictvím své firmy OREDO koncem roku 2009 a další v průběhu následujícího roku. Kraj seškrtal množství osobních i spěšných vlaků, celkem deset procent spojů, zrušené spoje ale nahradil autobusy, které byly podle tehdejšího vedení regionu levnější, a to zejména tehdy, když bylo cestujících tak málo, že nenaplnili ani jeden motorák. Nyní však kraj ustupuje i od autobusů, cestujícím, kteří využívají rušené spoje, tak už zbudou pouze jejich auta.