Obce odmítají dotace z EU, bez nich je to bezpečnější

Jižní Čechy - Čím dál tím více obcí považuje evropské dotace spíše za velké finanční riziko než pomoc. Důvody jsou nákladné přípravy projektů, malá šance na úspěch a v poslední době také ne vždy jednoznačné podmínky čerpání. Protože nechtějí riskovat, že budou po kontrole část nebo celou dotaci vracet, mnohé se vůbec o evropské peníze neuchází. A přibývá i těch, které dokonce již získanou dotaci odmítnou.

Komplikace při čerpání evropských dotací zažila například Třeboň při rekonstrukci kasáren. Její financování není ukončené ani po pěti letech. Za svoje vlastní nové sídlo už radnice i s pokutou vracela přes milion korun. A kontrola projektu zdaleka není u konce. „Přemýšlíte o tom, jetsli další dotace s podmínkami, které se k tomu přijímají, jsou vůbec splnitelné,“ konstatuje starosta Třeboně Jiří Houdek (KDU-ČSL).

Třeboň dostala evropské peníze i na rozvoj městských lázní nebo na výstavbu nového sběrného dvora. Nakonec je ale nevyužila. Patnáct milionů na sběrný dvůr raději zaplatila ze svého.

Za velké finanční nebezpečí považuje čerpání evropských dotací i starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS). „Pokud by došlo k navrácení části nebo celé dotace, tak si dovedu představit, jak významně by to zasáhlo rozpočet,“ říká.

Často obce odrazují také opakované kontroly, při kterých se setkávají s protichůdnými závěry. Stává se, že co jeden kontrolní orgán považuje za správné, je podle druhého pochybení. Proto je pro obce jednodušší a hlavně bezpečnější se do evropských projektů nepouštět.