Dočkají se Nasavrky keltské vesnice?

Nasavrky - Roční zpoždění nabrala výstavba repliky keltské vesnice v nasavrckém archeoparku. Unikátnímu projektu hrozí krach. Stavbu zastavila Regionální rada Severovýchod, kvůli možným nesrovnalostem ve výběrovém řízení prověřuje výběr dodavatelské firmy. Není jisté, zda se vesnici vůbec podaří dokončit.

Keltský skanzen měl být jedním z hlavních turistických lákadel Pardubického kraje. Nasavrky si od projektu slibovaly, že do obce přivede tisíce návštěvníků ročně. „Určitě by přitáhla velké množství zájemců, mělo by to velký přínos pro rozvoj turistiky v Nasavrkách i v okolí,“ myslí si starosta města Milan Chvojka (nestr.).

Výstavba vesnice, kterou buduje občanské sdružení Boii, nabrala roční zpoždění, turistům se měla otevřít už letos na jaře. Teď se stavba zastavila úplně a nikdo neví, co bude dál. „Pevně doufáme, že se nám to podaří v letošním roce alespoň do nějaké fáze dostavět, protože potom už by to bylo velmi obtížné,“ říká manažerka projektu Anna Frantalová.

Regionální rada Severovýchod se obává zmanipulovaného výběrového řízení. Policie totiž prověřuje společnost, která vybírala stavební firmu formou losovačky. Stavba skanzenu měla stát 20 milionů korun. Rada má podezření, že byla zakázka takzvaně ušitá na míru.

Sdružení Boii ale jakoukoli možnost manipulace odmítá a zvažuje právní kroky. „Naším cílem není žádná manipulace, chceme postavit a provozovat skanzen,“ brání se Frantalová.

Stejné potíže postihly i další projekty v regionu – rekonstrukci pardubického letiště a opravu historické Švýcárny ve Slatiňanech. Oba se už ale podařilo dofinancovat a dokončit.