Kolínské muzeum se znovu přestěhuje do Veigertovského domu

Kolín - Po třech desetiletích chátrání se kulturní památka Veigertovský dům na kolínském náměstí dočká rekonstrukce. Do nových prostor se přestěhují expozice Regionálního muzea Kolín. Úpravy plánuje Středočeský kraj, nejdříve se ale musí dořešit vleklé majetkové spory.

Ve Veigertovském domě bývaly obchody a byty a později také expozice kolínského muzea. Teď už je ale budova třicet let opuštěná a chátrá. V 80. letech se sice s opravami začalo, dokončit se je ale nepodařilo. „Po roce 89 byla rekonstrukce přerušena z toho důvodu, že pět osmnáctin objektu bylo vydáno v restituci soukromým majitelům,“ vysvětlil ředitel muzea Vladimír Rišlink.

Středočeský kraj chce opravu historického domu zaplatit z evropských peněz. Aby žádost uspěla, je potřeba vyřešit majetkoprávní spory s restituenty. „V současné době se nedohodnem na částce, ale já myslím, že se dá jednat o čemkoli,“ věří středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). 

Regionální muzeum je teď roztroušeno po třinácti budovách na Kolínsku. Exponáty často trpí v nevyhovujících podmínkách. Do Veigertovského domu by se měla přestěhovat většina expozic. „Jeden z nejslavnějších rodáků je Miloš Zeman a my mu tam chceme jako Středočeši udělat překvapení,“ dodal Řihák.

Kolínské muzeum bude moct využívat ještě jednu nemovitost, gotickou tvrz v Hradeníně, jejíž koupi prosadil ještě bývalý hejtman David Rath. Aby se zabránilo destrukci, bude v první fázi potřeba investovat šest milionů. Na další opravy tvrze chce ředitel muzea žádat peníze z norských fondů.