Zřícený strop na Rychmburku i po roce stále leží na svém místě

Předhradí - Ani po více než roce od zřícení části stropů není hrad Rychmburk na Chrudimsku opravený. Kulturní památka je sídlem domova pro duševně nemocné. Část z nich se po havárii musela odstěhovat do jiných ústavů. Pardubický kraj coby zřizovatel domova dosud peníze na opravy neměl.

V pokoji v prvním patře zámku se v prosinci 2011 zřítily části stropu a zranily dva klienty. Zbytky omítky a rákosu tu ještě dnes leží na zemi. Vybraní klienti se nedobrovolně museli stěhovat do jiných sociálních zařízení. Podle ředitelky domova Marie Zelenkové je celé patro uzavřené a nepoužívá se.

Z původních dvaašedesáti klientů domova jich na Rychmburku zůstalo třicet sedm. „Tím, že ubylo přes dvacet klientů, bylo propuštěno devět zaměstanců, takže personální dopad to mělo,“ uvedla vedoucí krajského odboru sociálních věcí Helena Zahálková.

Až teď se kraji podařilo sehnat osmnáct milionů na opravu památky. Chystanou rekonstrukci střechy komplikuje výskyt chráněných netopýrů. Zatím není jisté, jestli hrad bude ale i nadále sídlem domova pro duševně nemocné. Provozní náklady jsou oproti jiným zatepleným budovám příliš vysoké. „Je na zváženou do budoucna, jestli klienty neumístit do jiných zařízení, které spravuje Pardubický kraj,“ říká radní Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj).

Ještě v létě chce kraj vypsat výběrové řízení, ze kterého vzejde firma, jež hrad opraví. Samotná rekonstrukce by pak mohla trvat až do konce roku 2014.