Zálohu na Blanku Metrostav nedostane

Praha - Magistrát hlavního města neposkytne Metrostavu zálohu ve výši 2,5 miliardy korun na budoucí práce na tunelovém komplexu Blanka. Pokusí se firmě v nejbližší době proplatit to, co je možné. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města. Praha Metrostavu neproplácí od loňského května faktury za výstavbu Blanky, za odvedené práce už dluží zhruba 1,5 miliardy korun. Město se hájí tím, že musí zkontrolovat všechny změny, které v projektu během výstavby nastaly.

„Metrostav se zúčastnil dnešního jednání rady města a výsledkem je, že město co nejdříve zaplatí veškeré faktury, které jsou v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Zbylé faktury, ve kterých jsou obsaženy vícepráce, jsou nyní podrobovány analýze,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Město chtělo svízelnou situaci původně vyřešit tím, že by poskytlo Metrostavu zálohu. Postup ale kritizoval opoziční zastupitel a bývalý náměstek primátora pro dopravu Karel Březina (ČSSD). Vyplacením zálohy by se rada města podle něj vystavovala riziku porušení zákona o veřejných zakázkách a záloha by mohla být považována za zakázanou veřejnou podporu.

„Je zřejmé, že primátor Svoboda si neví s celou záležitostí rady. Vytváří tak riziko, že dojde k zastavení a zakonzervování stavby. Hlavnímu městu také hrozí sankce za pozdní úhradu vystavených faktur,“ řekl dnes novinářům Březina.

Primátor ale kritiku odmítá, podle něj Březina za svého působení předložil do rady tisk, podle kterého se konečná cena za Blanku měla vyšplhat na 37,9 miliardy korun. „Já jsem na rozdíl od něj zadal analýzu nákladů Blanky a vyvinul maximální tlak na snížení celkových investičních nákladů, což se ve výsledku podařilo v řádu dvou miliard korun,“ poznamenal primátor.

Praha pozastavení plateb vysvětlovala tím, že během výstavby se udělaly významné změny v projektu, které město musí zkontrolovat. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí magistrátu Terezy Králové jde asi o 2 300 složek.