Odboráři protestují proti odvolání primáře interny

Karlovy Vary - Lékařský odborový klub karlovarské nemocnice (LOK) opět protestuje. Po roce a půl se obnovily spory mezi odbory a vedením nemocnice. Tentokrát jde o personální změny, které chystá odstupující generální ředitel Luděk Nečesaný.

Odborářům se nelíbí, že management plánuje výměny některých primářů a vrchních sester těsně před svým odchodem. „Od začátku bylo jasné, co se týče postů některých primářů, že má téměř zadání je odvolat. V momentě kdy odchází, tak si myslím, že už by to dělat neměl,“ řekl předseda LOK Martin Beránek.

Vedení nemocnice odvolalo primáře sedmi oddělení už v květnu, podle ředitele Nečesaného to souviselo s dostavbou Pavilonu akutní medicíny. Nový provoz vyžaduje i změnu starých pořádků a nový přístup lékařů. „Z těch 25, 30 primariátů jsme si dovolili vyměnit v tuto chvíli jednoho a uvažujeme o druhém. Zbytek primariátů bude potvrzen ve funkci díky tomu, že obstáli,“ uvedl generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Beránek: Interní oddělení nemůže být ziskové

Odbory nesouhlasí hlavně s výměnou primáře interny Jaroslava Žáka. Ten ale podle vedení nemocnice nechce spolupracovat, a ačkoli je výborný lékař, funkci manažera nezvládá. „Potýkají se s obtížemi, které souvisí třeba s novým vykazováním, s dokumentací,“ řekl náměstek ředitele pro nechirurgické obory Robert Janda. Žák řekl, že v nemocnici nejsou stejná pravidla pro všechny a kritiku vnímá jako osobní útok.

„Osobní útoky nejsou ničím, co bych ve své praxi používal. Objektivní parametry mi říkají, že na tomto oddělení je potřeba uvést změnu, aby nemocnice šla dál,“ sdělil Nečesaný. Interna totiž jako jediná podle něj měla za loňský rok desetiprocentní propad v hospodaření. „Chtěl bych vidět někde v republice interní oddělení, které bude ziskové. To podle mého názoru i charakterem péče o chronicky nemocné pacienty nelze,“ oponuje Beránek. Odbory teď požádaly kraj, aby personální změny v nemocnici zastavil. Ten ale do práce manažerů nemocnice zasahovat nechce.