Pardubice opět přišly o hlavního architekta

Pardubice - Pardubice jsou po pěti měsících opět bez hlavního architekta, v tichosti funkci opustil Jiří Raška. Magistrátní odbor, který v minulosti řešil i černé stavby, je tedy bez šéfa. Radnice za něj teď hledá náhradu. Během jediného roku tak město bude mít už třetího hlavního architekta.

Modernizace pardubického přednádraží, Tyršovy sady nebo rekonstrukce třídy Míru. To jsou projekty, které měl posuzovat hlavní architekt. Pardubice teď ale žádného nemají. „Tým lidí, který by permanentně pracoval na koncepci, tady dlouhodobě chybí,“ uvedl Milan Košař /Pardubáci/, zastupitel Pardubic.

K odchodu Rašky vedly spory o nový územní plán

Zatím poslední hlavní architekt Jiří Raška skončil ve své funkci po necelém půl roce. Příčinou byly spory o nový územní plán. Podle svých slov neustál politické tlaky. „Je to spíš asi politická než odborná záležitost, většinou nějaké to politické hledisko zvítězí právě nad tím odborným,“ uvedl Jiří Raška, bývalý hlavní architekt Pardubic.

Pardubice mají nálepku města černých staveb – v roce 2010 radnice legalizovala největší černou stavbu v České republice, sklad firmy D+D Park. Teď se chystá zlegalizovat i na černo postavenou vilu podnikatele Miloše Holečka. I proto městu hlavní architekt chybí, tvrdí bývalý náměstek primátorky. „V takovýchto kauzách jsou tyto pozice velmi důležité, to, že tady v tu chvíli nebyla tato pozice obsazená natrvalo, to jistě problém je,“ uvedl Martin Bílek /SPP/, bývalý náměstek primátorky Pardubic.

Město problém uznává a nového hlavního architekta chce vybrat co nejdříve. „Architekt by měl být stabilní osobou, která prochází volebními obdobími,“ řekl Michal Koláček /SPP/, náměstek primátorky Pardubic. Nového hlavního architekta chce radnice vybrat nejpozději v březnu.