Plzeň etická: Náměstek Šlajs se vzdal poslaneckého mandátu

Plzeň - První náměstek plzeňského hejtmana Václav Šlajs (ČSSD) se vzdal poslaneckého mandátu. Bude se prý plně věnovat jenom práci pro kraj, kde má na starosti ekonomiku a finance. Novým poslancem se místo něj stane Igor Jakubčík z Klatov, poslanecký slib by měl složit 5. února.

Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

Nehromadit funkce plně placené z veřejných zdrojů je jedním z hlavních bodů etického kodexu, který nyní připravuje Plzeňský kraj. Kodex by měl být podle hejtmana Milana Chovance (ČSSD) připravený tak, aby ho mohlo schválit už březnové zastupitelstvo.

Na vzniku materiálu se v předvolební televizní debatě shodli zástupci všech hlavních politických stran. Hejtman proto předpokládá, že kodex všichni přijmou.

Na rozdíl od jiných regionů v Plzni už druhé volební období platí, že hejtman, krajští radní a uvolnění zastupitelé nevykonávají zároveň funkce poslanců, senátorů či plně placených starostů.

Za větší transparentnost

Šlajs byl poslancem za ČSSD ve volebním období 2006 až 2010. V dalších volbách se do dolní komory parlamentu nedostal, v říjnu 2012 tam ale postoupil jako náhradník za dosavadní poslankyni ČSSD Miladu Emmerovou, která se po podzimních volbách stala členkou Senátu.

Kodex připravuje nově jmenovaná komise pro otevřený kraj, v níž zasedají kromě stran zastoupených v zastupitelstvu i další subjekty. Kraj oslovil také strany, které se do zastupitelstva nedostaly, nevládní organizace a podobně. Komise by měla nastavit pravidla, která povedou k větší transparentnosti práce politiků a zaměstnanců kraje.