V Hluboké začíná stavba největšího přístavu v Česku

Hluboká nad Vltavou - V Hluboké nad Vltavou začíná stavba největšího turistického přístavu v Česku. Stavba za 137 milionů by měla být dokončena v polovině příštího roku. Budování přístavu je jen další fází splavňování řeky Vltavy. Už letos se díky dokončené plavební komoře právě v Hluboké lodě dostanou až do Hněvkovic.

Největší turistický přístav v Česku se bude nacházet v meandru přímo pod hlubockým zámkem. Půjde o největší investici v Hluboké za posledních dvacet let. Samotná stavba přístavu vyjde na 137 milionů, dalších 426 milionů ale bude stát zesplavnění mezi Hlubokou nad Vltavou a přehradou Hněvkovice.

K již otevřené devítikilometrové cestě z Českých Budějovic na Hlubokou nad Vltavou přibude dalších osmnáct kilometrů. Investor očekává, že horní tok Vltavy bude využívat 200 tisíc turistů. Počet soukromých plavidel totiž v Česku stále roste. V novém přístavu bude moci kotvit 73 malých plavidel a jedna velká osobní loď.

Plánovaná podoba splavnění Vltavy
Plánovaná podoba splavnění Vltavy

Sezona začne v květnu. Vzhledem k nízkému zájmu turistů o první otevřený úsek mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou ale zatím plavební společnost žádný pravidelný jízdní řád neplánuje. „Minimálně do prázdnin to budou plavby na objednávku,“ uvedl Štěpán Machart z Česko-britské plavební.

Poslední část projektu splavnění řeky až do Týna nad Vltavou má být hotova do roku 2015. Ředitelství vodních cest v současné době čeká na schválení výběrového řízení ministerstvem dopravy.