Po sněžení jsou silnice kluzké, bouraly desítky aut

Praha – Po nočním ochlazení na sebe dlouho nenechal čekat nový sníh. V noci a ráno napadl v celém Česku a ve všech polohách. V celé republice se tak stalo velké množství nehod, v prudkých stoupáních potom vázly kamiony. Před polednem se již silničářům podařilo problematické úseky zprůjezdnit.

Hrozí sněhové jazyky, ojediněle i ledovka

Na horách celý den mrzlo, ledovka proto narozdíl od nižších poloh nehrozila, ale foukal čerstvý vítr s nárazy o rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu (přibližně 50 až 70 km/h). Proto se na cestách místy vyskytovaly sněhové jazyky.

Podobné počasí jako dnes očekávají meteorologové ještě v úterý – včetně větru na horách. V dalších dnech se bude ochlazovat, teploty budou klesat pod nulu, každou noc by mělo sněžit.

Nehody a uvázlé kamiony – výsledek ranního sněžení

Nehoda, která měla velmi vážný vliv na dopravu, se ráno stala na Pražském okruhu. Po srážce tří automobilů na 20. kilometru (u Jinočan mezi dálnicí D5 a sjezdem na Barrandov) byl ve směru k dálnici D1 uzavřen jeden jízdní pruh. Před nehodou se proto vytvořila kolona, která dosahovala až na plzeňskou dálnici. Kvůli jiné nehodě potom byla uzavřena silnice I/14 mezi Třebovicemi a Českou Třebovou, kde se srazilo osobní auto s kamionem. Množství dopravních nehod se ale stalo v celé zemi, hned tři například zkomplikovaly dopravu u Kladna, další havarovaná auta lemovala silnice na Karlovarsku či Tachovsku.

Problémy měli i řidiči, kteří nebourali. Na problematických místech hlavních tahů leží sníh. Například na komunikaci I/10 mezi Tanvaldem a Harrachovem v Libereckém kraji uvázlo několik desítek kamionů. „Z jedné strany je v kopci asi 20 kamionů, od hranic jich je deset. Doporučovali jsme jim objízdnou trasu přes Vrchlabí. Situace se ale postupně zlepšuje,“ uvedl ráno krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Kamionům klouzala i rychlostní silnice R35 mezi Turnovem a Libercem. Podobná situace panovala i v Moravskoslezském kraji, kde stojí kolona kamionů na silnici I/56 u nádrže Šance.