Řeky klesají, druhý stupeň zůstává v Klenovicích

Klenovice/Ústí nad Labem – Řeka Lužnice v Klenovicích je poslední tok, jehož hladina stále neklesla pod úroveň druhého stupně povodňové aktivity. Vody v korytě pozvolna ubývá, zvrat situace meteorologové neočekávají. Na několika dalších místech v jižních, středních a severních Čechách ještě platí první povodňový stupeň. Na tuto úroveň ráno kleslo i Labe v Děčíně.

Přes Ústí nad Labem a Děčín protéká voda téměř z celých Čech, které v minulém týdnu zasáhly povodně z tajícího sněhu. Na horním toku Labe proto platil druhý povodňový stupeň, v pátek se meteorologové obávali, že hladina vystoupí dokonce na úroveň třetího stupně. Nakonec se tak nestalo, v neděli naopak už vody ubylo natolik, že v Ústí nad Labem už zůstal v platnosti pouze povodňový stupeň a ráno se stalo totéž v Děčíně. Do odvolání povodňového stavu v Ústí nad Labem musí hladina řeky klesnout ještě o 48 centimetrů, v Děčíně o 72 centimetrů.

Jediné místo, kde je ještě hladina tak vysoko, že platí druhý stupeň povodňové aktivity, jsou Klenovice na Táborsku. Pro jeho odvolání musí Lužnice klesnou o tři centimetry. To se sice stane, ale ne ihned – vody v řece ubývá pomalu, na každý centimetr čekají Klenovičtí několik hodin. Podobný vývoj lze očekávat na Lužnici ještě v Bechyni a na Nežárce v Hamru, kde je první povodňový stupeň. „Vodní stavy již budou pozvolna, ale trvale klesat. Očekávané srážky by měly být převážně ve formě sněhu a do vývoje odtoku prakticky nezasáhnou,“ uvedl českobudějovický hydrolog ČHMÚ Tomáš Vlasák.

V povodí Vltavy je vyhlášen první povodňový stupeň také na Sázavě v Kácově, na Želivce v Souticích a Vltavě v Praze a Vraňanech.